[Friss hozzszlsok] [360-341] [340-321] [320-301] [300-281] [280-261] [260-241] [240-221] [220-201] [200-181] [180-161] [160-141] [140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
 (klikk a kpre) |
respeckt!!!gentleman nan hogy jo!!!!!!!!!azzal nincs is baj tele vagyok zenkkel,csak azt nem tudom hogy ki lehet a csvo.honnan jtt mit csinl meg hasonlok!!!azrt kszi a segitsget!!!! |
A Gentlaman tnyleg nagyon j! Nekem legalbbis tetszik... add meg a mailed s kldk egy linket, ahonnan le tudsz tlteni pr videt. vagy dc:)
Peace! |
bg up!!!!!!!tudtok valamit a gentleman nev srcrol?rdekelne hogy mi a szitu nlla!csak annyit tudok hogy eszmltlen zenje s nagyon raj hangja van!jah s mindfehez hozztartozik hogy fehr!szoval ha tudtok valami konkrtabbat ossztok mr meg!kszi!peace |
peace!!!nem akartalak megbntami hogy felletse vagy!!ne hidd!!!respeckt tas!!!!!!!!!csak ugy tnt nhny hozzszolsodbol hogy annyira nem ragad el atma,de rjttem hogy baromsg!!!!!!!!csak annyit hogy igy tovbb!!!!!!!!hisz tudod a jv zenje a reaggie!!!!!!!!peace up!!!!!! |
A Blend versenyre brmilyen blenddel benevezhettek!!! Akr lehet BRitney-s, Olsenes stb. Csak az a lnyeg hogy sajt kszts legyen!!! Djak :
1. hely : 3 db blend amilyet szeretnl s r lesz rva a neved+ a kezdlapon nagy betkkel az honlapja lesz!!
2. hely : 2 db blend amilyet te krsz a neved pedig rajta lesz!
3.hely : 1 db blend a neveddel!
Vigaszdj : Egy kp a kedvenc sztroddal rajta pedig a neved hogy te is rszt vettl a versenyen!!
www.djszandie.gportal.hu |
big up! Tes, ezt a kvetkeztetst nem tudom honnan szedted, n az igt nagyon is gyakorlom.
Hail to Jah! egybknt a suli mellett nincs sok idm erre a lapra.... bocs |
big up teso! jo ez az oldal csak az a baj hogy picit felletes vagy.ami mg nem lenne gond ha ezt tudod orvosolni is!szoval ne csak terjesztd az igt hanem gyakorold is!!!amugy kirly az oldal!!! peace!!!!!!! |
Big up. gratullok az oldal megjlshoz. nagyon jl sikerlt .Respect az oldal ksztjnek |
Szerves szennyezanyagok sorsa a talajban
A szerves szennyezanyagok nagy rsze a talajban a holt szerves anyagokhoz hasonlan viselkedik, ezrt ktdskre, terjedskre, sorsukra, hatsaikra az albbiak jellemzek:
1. Elfordulhatnak gz- vagy gzformban, vzben oldott vagy emulgelt formban s szilrd formban.
A gz s gzformj szennyezanyag lehet a talajgzban, lehet a talajvzben oldva vagy a szilrd fellethez ktdve, szorpcival.
A folykony halmazllapot szennyezanyagok is elfordulhatnak gzformban vagy a talajnedvessgben illetve a talajvzben oldva, folyadkfilm formjban, a szilrd fzishoz ktdve, vagy klnll fzisknt, a talajvz felletn.
A szilrd fzis szennyezanyag szemcsemrettl s fizikai-kmiai tulajdons-gaitl fggen lehet a talajszemcskhez keveredve vagy a talaj szilrd szemcs-inek fellethez ktve szorpcival vagy a mtrixba ktdve klnfle erkkel, akr kovalens ktsekkel is, pldul a humuszba plve.
A talajszemcsk felletn s belsejben teht gzok, gzk, folyadkok s szi-lrd szennyezanyagok egyarnt megktdhetnek.
2. A szerves szennyezanyagok a talajban mineralizldhatnak, bellk energia termeldik, C, N s P tartalmuk pedig ismt felhasznlhatv vlik.
3. Kometabolizmussal olyan xenobiotikumok bomlanak, amelyeket a talajmikroorganizmusok enzimrendszerei gy bontanak el, hogy kzben nem termelnek belle energit.
4. A perzisztens szennyezanyagok nem bomlanak egyltaln, vagy csak rszlege-sen bomlanak le.
5. Egyes szerves szennyezanyagok vagy metabolitjaik beplnek a biomasszba, a talajmikroorganizmusok sejtjeibe vagy a nvnyek szveteibe.
6. Beplhetnek a tphumuszba, ahonnan bizonyos felttelek kztt knnyen mo-bilizldhatnak.
7. Beplhetnek a szerkezeti humuszba, ahonnan csak kis valsznsggel mobilizldhatnak.
8. Fosszilizldhatnak, ezzel vglegesen kikerlhetnek az anyagkrforgalombl.
9. Szerves szennyezanyagok termszetes koncentrcicskkense sorn az albbi kmiai folyamatok fordulnak el leggyakrabban:
- Hidrolzis sorn a szerves anyag reakciba lp a vzzel s alkohol kp-zdik.
- Szubsztitci sorn nukleofil genssel (anionnal) lp reakciba a szerves anyag.
- Eliminci sorn a szerves vegylet funkcis csoportjai leszakadnak, majd ketts kts alakul ki.
- Oxidci/redukci sorn elektron transzport valsul meg a reakciban rsztvev komponensek kztt.
10. Biodegradlhat szerves szennyezanyagok termszetes koncentrcicskkense sorn a mikrobiolgiai folyamatok kerlnek eltrbe.
- A mikroorganizmusok degradl kpessge s hatkonysga fgg a ve-gyi anyag szerkezettl, sszetteltl, illetve a hozzfrhetsgtl.
- A jelenlv mikrobakzssg minsge nagyban befolysolja a degra-dci hatkonysgt. Az adott szennyezanyag biolgiailag csak akkor tmadhat meg, ha az evolci sorn mr kialakult a bontsra kpes enzimappartus. Egyes szennyezanyagok bontshoz gyakran nem szksgesek klnleges enzimek, msok viszont specilis enzimrendsze-rek jelenltt felttelezik. Gyakran a talajban kis arnyban elfordul fa-jok feldsulsa elegend a szennyezanyag szubsztrtknt val haszno-sulshoz, ms esetekben specifikus gn, vagy gnkombinci szks-ges.
- A szerves vegyletnek fizikailag, kmiailag diszpergltnak kell lennie vzben azrt, hogy a mikrobk szmra hozzfrhetek legyenek. Ezt, a mikrobk ltal szintetizlt detergens hats vegyletek, az un. biotenzidek biztostjk.
- Szmos krnyezeti tnyez van hatssal a bonts intenzitsra, pldul a hmrsklet, a tpanyagok a pH, s a redoxviszonyok.
- Az oxign mennyisge s forrsa (leveg, NO3, SO4, stb.) meghatrozza a lgzsformkat. A teltetlen talajban a talajleveg szolgltatja a lg-zshez szksge oxignt, a vzzel teltett talajban a nitrtlgzs vagy a szulftlgzs dominl. A vas is szolglhat elektronakceptorknt.
- A szerves szennyezanyagok termszetes koncentrcicskkense sorn szabad vagy oldott oxignbl 3-4 mg szksges 1 mg teltett sznhidrogn teljes oxidcijhoz, vagyis a teljes mennyisg CO2-d s vzz alaktshoz. A sznhidrognek degradcija az oxidcin alapul, oxign bevitele a molekulba az els lps, melyet az oxigenz enzimek vgeznek aerob krlmnyek kztt. A mikroorganizmusok oxignhez frhetsgt meghatrozza a talaj tpusa, a talajvzzel val teltettsge, s az egyb szubsztrtok jelenlte.
- Sznhidrognek hatsra, azok bontsa kzben a gyorsan aktivizld mikroorganizmusok viszonylag rvid id alatt fellik a mozgsthat foszfor- s nitrogn tpelemkszletet, s ezzel sszefggsben a degrad-ci mrtke is cskken. E limitci elkerlse rdekben ammnium-, foszftskat, karbamid-foszftot, N-P-K mtrgyt adagolhatunk a szennyezett talajhoz.
- A hmrskletnek azon tl, hogy a mikrobilis bonts mrtkt megha-trozza, befolyssal van a szennyez sznhidrogn fizikai llapotra, sszettelre. Talajban foly biodegradcihoz szksges hmrsklet optimuma 20-30 C, de ltezik lebonts igen szlssges krlmnyek kztt is. Alacsony hmrsklet esetn megn az olaj viszkozitsa, vzoldatsga, cskken az illkony frakcik prolgsa. A hmrsklet emelkedsvel nemcsak a szennyezanyag mobilitsa nvekszik meg, de a mikroorganizmusok aktivitsa is n.
- A talajok pH-ja szles hatrok kztt vltozhat, de a szerves szennyez-anyagok biodegradcija szempontjbl a legkedvezbb a semleges r-tk krli pH.
|
A fizikai-, kmiai-, s a biolgiai mlls rtelmezse
Azokat a folyamatokat, melyek a kzeteket termszetes krlmnyek kzt talaktjk, sszefoglalan mllsnak nevezzk.
Fizikai mlls:
- A fizikai mlls sorn a kzetek felaprzdnak, a felletk megn, s ezzel elsegtik a kmiai mllsi folyamatokat. A fizikai mlls csak egy bizonyos hatrig mehet vgbe.
- A rtegnyoms cskkense folyamn a nyoms alatti rtegek a terhels all felszabadulva megrepedeznek.
- A hmrsklet vltozsa sorn az anyagban feszltsgek keletkeznek, melyek repedsek formjban szabadulnak fel.
- A gykrzet feszt hatsa.
- A fagyhats sorn a repedsekbe beszivrgott vz megfagysa kvetkeztben bekvetkez feszltsg ,darabol hatsban nyilvnul meg.
- A skristlyok nvekedsbl szrmaz erk kzetaprt hatsa elssorban sivatagi ghajlaton jelentkezik.
- A vz s a jgr, valamint a szl koptat hatsa a kzet trmelkeinek mozgsi energijbl, valamint az tkzskor keletkez hatsokbl vezethet le.
Kmiai mlls:
- A kzetalkot svnyok alkotrszekre val bontst takarja, mely sorn nem csak a szemcszettsg vltozik meg, hanem a kmiai-svnytani felptse is talakul.
- Az olddsi folyamatok sorn a vzben knnyen oldhat anyagok kiolddhatnak a kzetbl, ezek elssorban alkli fmek s az alkli fldfmek si.
- A savas oldatok kzettel val rintkezse gyorstja a mllsi folyamatot. A kzetben lev nedvessg jelents mennyisg sznsavat kpes oldott llapotban tartani.
- A hidrolzis sorn a vz nem csak mint oldszer hat, hanem hatst fejtenek ki a vz ionjai is. Klnsen fontos a kmiai az a folyamata, mely a sziliktokat rinti.
- A redoxi folyamatok azoknak az svnyoknak a mllsnl jelentsek, amelyek vegyrtkvlt elemeket tartalmaznak. Ezek kzl is a vas, s a mangn-tartalm sziliktok.
Biolgiai mlls:
- A biolgiai mlls sorn is fizikai-kmiai folyamatok jtszdnak le, azzal a klnbsggel, hogy a szn-dioxid, valamint a szerves savak biolgiai tevkenysg rvn jnnek ltre. A komplexkpz anyagok hatsra az oldhatsgi viszonyok mdosulnak, s a nvnyi tpelemek nagyobb mennyisgben maradnak vissza a mlls helyn. A biolgia mlls teht fontos eleme a talajkpzdsnek, mert megszabja a talajok tpanyagkszletnek alakulst.
|
Az olajszennyezs hatsa.
A felszni vizek kzl a vzfolysokat szennyez anyagok egy sajtos csoportjt kpezik azok az anyagok, amelyek kzvetett hatsak, ugyanis ezek a vzbe kerlve a vzi let tnyezi kzl a fizikai elemeket blokkoljk vagy zrjk ki.
gy tbbek kztt fizikai ton gtoljk a lgzst, elzrjk a vizeket a fnytl, az alacsonyabb rend szervezeteken bevonatokat kpeznek.
Ezen anyagok kzl a legismertebb s elfordulsi arnyt tekintve a rendkvli szennyezsek, szennyezfajti kzl a leggyakrabban elfordul (37,4%) szennyez anyag az olaj, s szrmazkai, gyjt nven sznhidrognek.
A vzbe kerl olaj, ha nem tkzik akadlyba, gyorsan sztterl, s vkony filmszer rteget alkot, majd az 1 mm vastag olajfedettsg alakul ki. Tiszta vzben ez a fedettsg terjed s fokozatosan 0,2 mm-nl alacsonyabb hrtyv alakul. A szennyezett vz azonban akadlyozhatja az olajhrtya sztterlst, s akkor a vglegesen kialakul rtegvastagsg 1 mm krl marad.
A szemmel is rzkelhet vizekbe kerl olaj legkisebb rtegvastagsga ~ 410-5 mm, ami 1 km2 felletre vettve alig 40 l olaj.
Az olajszennyezs esetben kialakul sz olajrteg nhny jellemzjt a 1. tblzat tartalmazza.
1. tblzat A kolajszennyezskor kialakul sz olajrteg nhny jellemzje
Az olajrteg vastagsga (mm) |
Az olajrteg trfogata (l/km2 |
szlels |
0,00004 |
40 |
ppen csak lthat sznes foltok |
0,00008 |
80 |
ezsts, sszefgg rteg |
0,00015 |
150 |
gyengn szivrvnyos,sszefgg foltok |
0,0003 |
300 |
ersen szivrvnyos, sszefgg foltok |
0,001 |
1000 |
a sznek sttednek,sszefgg foltok |
0,002 |
2000 |
ersen stt sznek,sszefgg foltok |
Az olajszennyezs sorn megkezddnek azok a fizikai, kmiai, biolgiai folyamat sorozatok, amelyek meghatrozzk a vzi llnyekre gyakorolt kros hats mrtkt. Az talakulsi folyamatot mutatja be az 1. bra.

A kolajszrmazkok vzoldhatsga ltalban rossz, amit a 1. tblzat mutat be.
1. tblzat
Kolajszrmazkok |
Oldhatsg mgl-1 |
knny benzin |
60 |
benzin |
50-500 |
tzelolaj |
10-50 |
kolaj |
0,1-5 |
dzelolaj |
10-50 |
A vertiklis vzmozgsok hatsra az olaj egy rsze a lebeg anyagokon adszerbldik, majd a vizes fzissal emulzit kpez.
A keletkez emulzik - "a vz az olajban" s "az olaj a vzben" - tulajdonsgaikban lnyegesen eltrnek egymstl.
A "vz az olajban" emulzi, mint az olajos fzis rsze a vz felsznn szik, az "olaj a vzben" emulzi pedig a vizes fzisba kerl olajat tartalmazza. A kt emulzi termszetesen egymsba talakulhat, mennyisgk illetve arnyuk a fizikai, kmiai, mikrobiolgiai folyamatoktl fgg.
A vizek olajszennyezsnek minden formja kros.
A felsznen sz olajrteg akadlyozza a vizek termszetes oxignforgalmt s gy a lgzsre s a fotoszintzisre egyarnt kros hatst fejt ki. Az olaj mr kis mennyisgben lezrja a vz felsznt, s ezltal gtolja mind a termszetes oxign felvtelt a lgkrbl, mind pedig kpzd gznem anyagcsere termk tvozst a lgkrbe. Ezek a termkek a vzben maradnak, s a reverzibilis biokmiai folyamatokat kros irnyba toljk el. A vzbe bekerlt olaj a mikroszervezetekre tapadnak, ezzel rszben kmiai, rszben fizikai ton ezek pusztulst okozza.
Az elszervezetekre kifejtett kros hats a vzben mr nhny tized,- szzad mgl-1 koncentrcijban is bekvetkezhet.
Az svnyolaj szennyezs fokozottabb mrtkben veszlyezteti a vzi krnyezet llatvilgt, mint a mikroszervezeteket. gy a halak esetben a szennyezs rrakdhat a kopoltyra, s ezzel gtolja az oxignfelvtelt, brkre tapadva pedig brelvltozst okozhat.
A kolajszrmazkok ltal szennyezett vizek kros hatsait mutatja be az 2. bra.

( Dr.Thyll Szilrd : VZSZENNYEZS - VZMINSGVDELEM)
|
[Friss hozzszlsok] [360-341] [340-321] [320-301] [300-281] [280-261] [260-241] [240-221] [220-201] [200-181] [180-161] [160-141] [140-121] [120-101] [100-81] [80-61] [60-41] [40-21] [20-1]
|