| | Tiken Jah Fakolyról, és a 2006-os Sziget fellépéséről Egy jó fesztivál elengedhetetlen reggae nélkül, ezt most az egyik legjobbnak tartott, és legsikeresebb zenekartól az elefántcsonparti TIKEN JAH FAKOLY-tól kaptuk meg. Nálunk ismeretlen, de a világ egyéb tájain nagy a respektje, csak Franciaországban százezres nagyságrendben fogynak a lemezei. Afrikában a zenekar énekese, vezetője, és névadója Doumbia Moussa Fakoly érinthetetlennek számít, azaz körülbelül prófétaként tartják számon. Tíz éve még erősen politikus szövegei miatt időnként menekíteni kellett híveinek egyik országrészből a másikba, ma már egyik politikai párt sem mer hozzányúlni, mert lázadás törhetne ki! No ez a szép szál, ruganyos mozgású, és kedves mosolyú ember óriási bulit vezényelt le, az a pár ezer ember (nagyrészt francia persze) aki ott volt rongyosra táncolta a talpát. Hibátlan és roots jellegű reggaet játszanak egyébként, a legszőrösebb szíveket is gyógyítót, helyén vannak a riddimek, a basszus átveszi a ritmusszabályozást a mellkasban, a fúvósszekció és a két vokalistahölgy pedig csodálatos melódiákkal tölti fel a lüktető vázat. Lemezeiket legalább harmadrészben nyugat-afrikai jellegű dalokkal színesítik, és ebben is a legjobbak között vannak, de élőben teljes reggae programmal érkeztek, ami persze érthető, hiszen egy fesztiválról van szó ahol egy órába kell sűríteni mindent, azaz a lényeg is átmenjen, és buli is kikerekedjen. Kikerekedett, és persze időben kevésnek is bizonyult, a közönség rosszul tűrte a reggae megvonást…
Interjú
A rastafarik frankofon hőse Maliból, Bamakoból érkezett tíztagú formációjával Budapestre. Teljesen meglepődött a Világzenei Színpad előtti lelkes tömegen. Nem számított rá, hogy vele éneklik a dalokat, hogy értik az üzenetet.
Tiken Jah Fakoly: Vissza is hívtak a végén ráadást adni. Talán azért is, mert az üzenet túllép az afrikai problémákon, sok néphez és országhoz alkalmazkodik, univerzális az üzenete. S ez Magyarországon is érvényes lehet. Az anyanyelvemen, franciául és angolul énekelek, több nyelven, hogy mindenkihez eljusson az üzenet. Odajött hozzám nemrég valaki, hogy Tiken Jah, te csak Afrikáról beszélsz, de nemcsak Afrikából áll a világ. Én pedig azt gondolom, hogy mindenkiért énekelnem kell. De Afrikáért is harcolok, mert választott, vagy nem mindig legitim képviselői sokszor nem a földrész érdekeinek megfelelően cselekszenek. Ezért kellenek a hozzám hasonló hangadók.
Érdekes kombináció: frankofon rootsreggeae az elefántcsontparti Tiken Jah Fakolytól. Miért pont ezt a jamaikai műfajt és mondjuk nem az afrobeatet vagy afrojazzt választotta? Tiken Jah Fakoly: A reggaet az üzenete miatt választottam, az nagyon fontos. Amikor Bob Marleyt hallgattam, rájöttem, hogy Afrikának is épp olyan hangokra van szüksége, mint az övé. Egyébként kereskedő, mezőgazdász családból származom, nem voltak köztünk muzsikusok. Otthon nem értek különösebb zenei hatások, én lettem az első művész a famíliában.
Dalai az Afrikát ért csapásokról szólnak: polgárháborúk, éhínség, AIDS és egyéb egészségügyi és társadalmi problémák. Tudna politikai állásfoglalás nélkül is énekelni, vagy ez elválaszthatatlan a művészetétől? Tiken Jah Fakoly: Szeretném az ilyen témákat elhagyni, de ha nem mondok ezekről semmit, akkor cinkosa leszek a politikának. Akkor tudnék politikamentesen énekelni, ha okos politikusok bölcs döntéseket hoznának. De jó is lenne! Az őseim, a Fakoly kumbák harcosok voltak, innen a név, a Tiken kisfiút jelent, a Jah pedig a rastafa. Az őseim fegyverekkel, én pedig a hangommal harcolok.
Mostanában nem nagyon kapunk információkat Elefántcsontpartról, mi a helyzet a hazájában jelenleg, vissza fog menni? Tiken Jah Fakoly: Nem fogok, mert nem valami rózsás a biztonsági helyzet. Nekem különben is veszélyes lenni egy háborús országban maradni, hisz nyíltan énekelek a politikáról, és ez nem jó ajánlólevél. Igen nehéz száműzetésben élni, de felvállaltam ezt a szerepet.
Hogyan fogadta a francia bevándorlási szabályok megváltoztatását, melyek hátrányos helyzetbe hozták a menekülteket is? Tiken Jah Fakoly: Ezek nagyon rossz dolgok, hisz azelőtt Európa és Amerika rabszolgasorsban tartotta az afrikaiakat. S most a Bordeauxban és Nantes-ban élő rabszolgák leszármazottait nem engedik be az országba. Reméljük pár év múlva olyan vezetőink lesznek, aki tudják majd képviselni az afrikaiak érdekeit.
Továbbra is hisz Afrika egyesítésében? Tiken Jah Fakoly: Régi álmom, hogy létrejöjjön az Afrikai Egyesült Államok. Hogy egy hang legyen Afrika. Hisz az Európai Uniónak is vagy ötven év kellett a létrejöttéhez. Optimista vagyok, ötven év múlva Afrika is egyesülhet. Ez nagyon sok munka, küzdelem, remélem a gyermekeim, vagy az unokáim már ebben élhetnek, de ehhez mindennapos harc szükséges.
Mondogatják, hogy új lemezre készül. Igaz ez, mikorra áll össze az új anyag? Tiken Jah Fakoly: A számok jó része kész van, hamarosan nekiállok az új anyag felvételeinek. Így a Francafrique és a Coup De Gueule CD-im után jövőre tervezem a harmadik albumom megjelenést.
Koszits Attila
Forrás: www.sziget.hu
Képek a koncertről
|