SKA
A jamaicai zene egyik formja. Kombinlja a mento s a calypso elemeit az amerikai jazz elemeivel, s a blues hangzsval, Jamaikban a rocksteady s ksbb a reggae elfutra.
Trtnete
A Ska gykerei az 1950-es vekre nylnak vissza. Tlnyom rszt a Rudeboy, Mod s Skinhead szubkultrk kveti hallgattk, ebben az idben olyan eladok jtszottk ezt a zent mint pldul Symarip, Laurel Aitken, The Charmers s a The Pioneers, egszen az 1960-as vekig.
A zene trtnszek ltalban hrom hullmra osztjk a ska trtnett. A Ska npszersge, megkopott s cskkent a kezdetek ta, de ksbb Angliban figyeltek fel r s lesztettk jra az 1980-as vekben, s az 1990-es vekben jtt az jabb npszersgi hullm.
Az els hullm
A msodik vilg hbor utn a jamaicaiak elkpeszt szmban vsroltak rdikat, gy hallgathattak amerikai R&B-t a dli llamokbl, mint pldul New Orleans, Louisiana - olyan mvszektl (mint Fats Domino) akiknek a legnagyobb befolysuk volt a korai ska zenre. Hogy eljuttassk ezt a zent az emberekhez, olyan vllalkozk, mint Prince Buster, Clement 'Coxsone' Dodd, s Duke Reid lemezeket kezdtek gyrtani, amik a tncos sszejveteleken kezdtek feltnni. A zenei producerek a lemezeket Miamiban, s New Orleansban vettk fel, s Jamaicban nagyon kelend ruk voltak. Gyakran ezek a producerek levettk a lemeztrsasg megnevezst a legnpszerbb lemezekrl, hogy lvezhessk egyed uralmukat a legnpszerbb zenk felett, megnyerve a vsrlk tbbsgt.
Amikor a New Orleans-i R&B stlus 1960-ra elvesztette npszersgt, a jamaicai zenszek elkezdtk felvenni sajt elkpzelsiket errl a stlusrl. A Ska zene az temek kztti gitr s zongora ritmusairl vlt ismertt. A ska elnevezs egy hangutnz szbl eredhet, ami zenei ritmusokat utnoz. A gitros Ernest Ranglin mondta: 'a hangolatlan gitr olyan serceg hangot ad amit a zenszek gy utnoztak hogy skat! skat! skat!.' Nhnyan gy gondoljk hogy Cluet Johnson alkotta meg a kifejezst. A basszusgitros Johnson s Blues Blasters Coxsonne Dodd bandjban jtszottak az 50-es s 60-as vek elejn a Skatalities megalakulsa eltt. Megmagyarzva a 'ya-ya' hangot, ami a zenben s a ritmusban megtallhat, ebbl lett a ska sz.
Nhnyan gy gondoljk, hogy a korai jazz s rock 'n' roll kzvettseket, amik az amerikai rdillomsokrl rkeztek, a moh Jamaicai hallgatsg flrertette a ritmuson kvli hangokat, amit a gyenge rdi jelek okoztak. Msok gy gondoljk hogy sz sincs flre rtelmezsrl, ez a Jamaicaiak vlasza az amerikai zenre. A ska hangzsa az olyan stdik ltal lett krelva mint a Studio One, s WIRL Records Kingstonban. Olyan producerek dolgoztak rajta mint Dodd, Reid, Prince Buster, s Edward Seaga (ksbb Jamaica elnke). Ez a ritmustl eltr hang a ska zenben sszefgg a vidm kzhangulattal, amikor Jamaica fggetlen lett az Egyeslt Kirlysgtl 1962-ben. Errl az esemnyrl megemlkeznek ska dalok, mint pldul Derrick Morgan szma a "Forward March" ( Az htott mrcius), s a Skatalites' "Freedom Sound" ( A szabadsg hangja) cm szma.
Ahogy a tbbi zene is megvltozott Amerikban, gy a ska is. Pldul hatott r a jazz s a rockzene is. Ska egyttesek, mint a Skatalities gyakran ksztettek hangszeres ska dalokat a npszer amerikai s brit szmokbl, pldul Beatles dalokbl, filmzenkbl. 1966 s 1967-ben amikor az amerikai soul zene lassabb s lgyabb lett, a ska is megvltozott ennek megfelelen, a folyamat eredmnye a rocksteady lett, a stlus, amiben a basszus tbb klnbz ritmust is jtszik, nagyobb hangslyt fektetve a letsekre s az rzelmes nekre. Nhny trtnsz azt felttelezi, hogy a rocksteady lass tempjnak npszersge az 1966-os kivtelesen meleg nyrnak volt ksznhet, mert a tncosoknak annyira melegk volt, hogy nem voltak kpesek tncolni a prgsebb szmokra. A jelentsebb rocksteady zenekarok: a Melodians -akik a 'Rivers of Babylon', (Babilon folyi) cm szmukkal arattak sikert - , The Ethiopians, s Desmond Dekker – aki sok rocksteady szmot ksztett a hatvanas vek vgn. A Rocksteady nszersge egszen 1968-ig, a reggae felbukkansig tartott.
A ska-t a New York-i Vilgkilltson mutattk be 1964-ben. Byron Lee & the Dragonaires-t a Skatalitesbl vlasztottk ki erre az alkalomra, s Prince Buster, Eric "Monty" Morris s Peter Tosh velk egytt lptek fel, bemutatva a ska zent a vilgnak. Prince Buster s U-Roy vittk Jamaicbl Nagy Britanniba a ska-t a hatvanas vek elejn, ahol tbb bandnak is inspircit adott mint a The Specials, Madness, UB40, s tbb underground zensznek a dancetl a reggae-ig.
A msodik hullm
A Two Tone (msodik hangzs) korszaka a nevt a hasonl cm albumrl kapta amit Jerry Dammers billentys adott ki a The Speciaisbl. A banda a nagyon klnbz West Midland rgiban alakult a hetvenes vek vgn, olyan bandk tmogatsval mint a The Beat vagy a The Selecter.
Kiegsztettk a lendletes jamaicai ritmust a ska s punk rock hajthatatlan szvegvel s kemny gitr akkordokkal egy olyan hibrid keletkezett ami kielgtette a kznsg szomjt erre a zenre. Sok elgondolkodtat, tiszteletlen s politikai tltet szveget rtak. A Two Tone elhozta a faji egysget s a szimbluma a fekete fehr ngyzetekbl ll minta lett. A The Speciais billentyse megalaptott egy lemez kiadt aminek a 'Two Tone Records' nevet adta. Ennek a nvnek ketts jelentse van: az egyik a kt szn rnyalat ltnynek llt emlket amit az eredeti jamaicai ska zenszek viseltek, a msik clja az volt hogy erstse a npcsoportok kztti ssze tartst a brit ska bandk kztt a '70-es vekben amikor a rasszizmus a tet fokra hgott, az Egyeslt kirlysgban. A brit ska egyttesek nagyon tiszteltk az eredeti jamaicai zenszeket, s sok esetben segtettek nekik hogy jra felvettk a szmaikat s gy ismt a slger listk lre kerltek azok. Pldul Prince Buster tbb pnzt keresett a jogdjjakbl amik a feldolgozsokbl szrmaztak mint a sajt szmaibl. A Two Tone ska nem rejtette el a zene gykereit, s nem flt attl hogy feldolgozza a rgi nagy szmokat. A Two Tone felvtelek karaktert a gyorsabb temp, tbb hangszer s kemnyebb lek adtk mint az eredeti 50-es 60-as vek ska zenjben. Ezek a ska zenekarok hatssal voltak szmos bandra, mint pldul a The Police, The Clash, s Elvis Costello akik mind meg emltik a ska-t mint egy fontos llomst a zenei htterkben.
Harmadik hullm
Az 1980-as vek vgn kezddtt el a ska harmadik hullma s tartott egszen az 1990-es vek elejig, t lpte az Atlanti cent s az Egyeslt llamokban lett sikeres. Kombinlva a ska elemeit a rock, punk, hardcore, s jazz elemeivel. A harmadik hullm zenszei j stlust hoztk ltre a ska zennek. A ska punk, s skacore.
Nhny a legsikeresebb ska bandk kzl a harmadik hullmbl The Mighty Mighty Bosstones, Reel Big Fish, The Aquabats, Catch 22, Know Talent,The Toasters, Less Than Jake, Mustard Plug, Buck-O-Nine, Operation Ivy, Big D and the Kids Table, s Too Short Notice.
Nhny egyttes akik ugyan a harmadik hullmban alakultak, viszont zenjk mgis inkbb az els hullmra jellemz The Allstonians, The Slackers, Pressure Cooker, Let's Go Bowling, Sublime, s Hepcat ezek zenje a 1960-as vek jamaicai zenjre hasonlt.
A harmadik hullmban sok Keresztny ska egyttes is alakult, br ezt a mfajt inkbb egy kln hullmba lehet sorolni (mint ahogy szoktk is) de ez korban s hangzsban megfelel a harmadik hullmnak. Kt egyttes a keresztny ska bandk kzl Five Iron Frenzy s The O.C. Supertones, akik dalszvegeiket gyakran a keresztny let szemszgbl rtk.
|