Rajneesh Chandra Mohan Jain (1931. december 11. – 1990. janur 19.), ms nven Bhagwan Shree Rajneesh, majd ksbb, kzismert nevn Osho, egy Indiban s az Egyeslt llamokban l agnosztikus vallsi vezet, egy j, sokat vitatott vallsi mozgalom megalaptja volt.
Nevnek eredete
A szanszkrit Bhagwan sz jelentse "megszentelt" (eredetileg ezt a szt ltalban hindu istenekre hasznltk, mint Bhagwan Rma vagy Bhagwan Krisna). Emellett hasznljk olyan szemlyek jellsre is, akik gazdag szellemi tudssal rendelkeznek. A hindu trtnelemben ezt a nevet sokszor hasznltk keresztnvknt is – sok hindu gyerek kapja meg egy isten vagy ms spiritulis tulajdonsg nevt.
Osho lltsa szerint nevt William James "Oceanic" szavbl kpezte, viszont az "Osho" a zen tradciban a szellemi mester megnevezsre is szolgl, pldul "Osho Bodhidharma".
letplyja
Osho India Madhya Pradesh nev megyjben, Kuchwadban szletett 1931. december 11-n. Mr kora gyermekkortl nll, szabad letet lt, prbra tve a vallsi, trsadalmi s politikai tradcikat. Mindig azt hangslyozta, hogy a tudst az embernek magnak kell megtapasztalnia, nem pedig vakon elfogadnia msok tudst s hitt.
Huszonegy ves korban trtnt megvilgosodsa utn mg befejezte egyetemi tanulmnyait, majd vekig filozfit tantott a jabalpuri egyetemen. Ekzben szltben-hosszban bejrta Indit, nyilvnos vitkra hvva az ortodox vallsi vezetket, megkrdjelezve ltjogosultsgukat. Rengeteget olvasott; hogy ismereteit gyaraptsa, mindent elolvasott, ami a mai hit- s filozfiarendszerekkel, valamint a mai pszicholgival foglalkozik.
A hatvanas vek vgn sajtos dinamikus meditcis technikkat kezdett kifejleszteni. A mai embert, mint mondja, annyira leterheli a mlt lettelen hagyomnyainak slya s a mai kor rohan letmdja, hogy csak egy katarzis-technika alkalmazsval kpes ellazulni, s a gondolat nlkli meditci llapotban felolddni.
lete sorn Osho az emberi tudat kibontakoztatsnak szinte minden aspektusrl beszlt, lmpst adva a mai lelki keres kezbe. Tantst nem intellektulis megrtsre, hanem megtapasztalsra alapozta.
Nem tartozik egyik tradcihoz sem: “n egy teljesen j valls-tudat kezdete vagyok – mondja –, krlek, ne prbljatok a mlttal sszekapcsolni, a mlttal nem rdemes foglalkozni.”
A vilg minden tjrl rkeztek tantvnyok, bartok, keresk. A szmukra tartott eladsokat tbb mint hatszz ktetben kiadtk, tbb mint harminc nyelvre lefordtottk. Azt mondja: “Az n zenetem nem egy doktrna, nem egy filozfia. Az n zenetem egy bizonyos alkmia, egy tudomny az talakulshoz, teht csak akik kszek egjukban meghalni, s jjszletni valami merben jban, valamiben, amit most el sem tudsz kpzelni... csak annak a kevs embernek lesz btorsga meghallgatni, mert engem hallgatni veszlyes.”
"Ha engem hallgatsz, akkor megtetted az els lpst az jjszletsed fel. Teht ez nem egy filozfia, amit magadra lthetsz, mint egy kabtot, s aztn henceghetsz benne. s nem is doktrna, amiben vigaszt tallsz gytr krdseidre. Nem, az n zenetem nem valami verblis kommunikci – ennl sokkal kockzatosabb: nem egyb, mint hall s jjszlets."
Osho 1990. janur 19-n elhagyta testt.
Tantsa most is virgzik, meditcis mdszerei az egyni kutats mhelynek fontos kellkei. Poonai asramjt ma is keresk ezrei ltogatjk a vilg minden tjrl, hogy rszt vegyenek a bels nvekedst elsegt meditcis programokon….
Filozfija
Forrs: http://www.dudus.hu/osho/life.htm
Osho (Rajneesh) sokszor szembehelyezkedett a rgi vallsokkal, mivel szerinte ezek mr alkalmatlanok a felgyorsult, modern let szmra. Mindent megtett azrt, hogy a kveti ne szervezzenek egy j vallst a tantsaibl a halla utn. A legfontosabb rtkek az letben szerinte a szeretet, a meditci s a nevets, s az emberi let egyetlen valdi clja az, hogy elrje a szellemi megvilgosodst.
Tbb vallsos forrsbl is tvett s magyarzott klnbz technikkat. Beszdei sorn tbb mint 10 milli szt jegyeztek le, s legalbb 600 knyv jelent meg a nevben hindu s angol nyelveken, melyek tbbek kztt Buddha, Krisna, Jzus, Szkratsz, Zen s ms mesterek tantsairl, valamint a legklnflbb tmkrl szlnak.
Rengeteget olvasott s tantsaiban sokszor hasznlt szellemes vagy akr vaskos vicceket. Erteljes sznoki tehetsgt hasznlta fel az zenete tovbbtsra, viszont folyamatosan emlkeztetett arra, hogy beszdeinek egyetlen clja a hallgatit elindtani a meditci tjn. jra elvett s feljtott tbb rgi meditcis technikt klnbz tradcikbl, s tbb egyedi technikt is kifejlesztett (Dinamikus meditci, Kundalini meditci, Nadabrama stb.).
A kveti szerint Osho egyedlll volt abban, hogy tbb klnbz, egymsnak ellentmond filozfit is kpes volt egyesteni, mint pldul az antik grg tantsokat (Heraklsz, Pitagorsz s Szkratsz), a keleti filozfikat (iszlm, buddhizmus) s Nietzsche ateizmust. Vlemnye szerint minden valls valdi volt, amikor a megvilgosodott mesterek megalaptottk ket (mint Jzus, Buddha, Mohamed), s ksbb romlottak el a hivatalos egyhzak megjelensekor. Ez az elkpzelse sok teljesen klnbz kultrkbl szrmaz kvett eredmnyezett. Tantsaiban sszehozta a nyugati s keleti, az anyagi s szellemi vilgot, s tbbszr hivatkozott a jv modern, tudatos emberre gy, mint „Zorba, a Buddha”.
Indiban gyakran hvtk „szex gurunak”, miutn tbb felkavar beszdet tartott ortodox kzssgekben. Tantsai szerint „a tantrban minden szent, s semmi sem szentsgtelen”.
Filozfijt episztemolgiai szempontbl nyugati kategrik szerint leginkbb agnoszticizmus, radiklisan szkepticizmus, relativizmus lehetne besorolni. Ugyanakkor a nyugati tantsokat rszletesen nem ismerte, nem hivatkozott rjuk pontosan s nem ebben a kategria-rendszerben helyezte el magt.
Meditcik
Osho a meditcirl is eltr vlemnyt hangoztatott. Szerinte a meditci egy elme kvli llapot, nem pedig koncentrci. Egy elme nlkli, az elmhez val nem ragaszkods llapota. Ez egy olyan dolog, ami valakivel megtrtnhet, egy olyan llapot, amiben ltezhet, de nem olyasmi, amit csinlhat. De szerinte a modern ember szmra egyltaln nem egyszer csak lni s meditciban lenni, ezrt ltrehozott olyan aktv meditcis technikkat, amelyek az embert termszetes ton viszik a meditci llapotba. Ezek a technikk lehetv teszik, hogy egy szemly felsznre hozza a mlyen elnyomott vgyait, gondolatait. Tbb technikjban hasznlja fel a tncot. De mint sokszor felhvta a figyelmet, a meditcis technika mg nem maga a meditci, ez csak egy mdszer a meditcis llapot elrsre.
Gyerekkora s megvilgosodsa
Osho egy kis indiai faluban, Kuchwadban szletett. A szlei a dzsainizmus kveti voltak. Szletsekor a csillagjs azt jsolta, hogy valsznleg mg 7 ves kora eltt meg fog halni, ezrt a szlei az anyai nagyszleihez kldtk, amg el nem ri ezt a kort.
Elbeszlse szerint ez nagy hatssal volt tovbbi fejldsre, mivel a nagyanyja teljes szabadsgot s tiszteletet adott neki, valamint a nagyapjt s msokat is erre bztatott. gy Osho nagyrszt gondozs nlkl maradt, szigor nevels s merev szablyok nlkl.
Osho szerint a gyerekek fejldst letk els ht vben jelentsen befolysolja a tanuls erltetse s a nekik kijr tisztelet hinya. Idelis esetben ennek fordtva kellene lennie: az emberek jra megtanulhatnnak a gyerekektl azokat a dolgokat, amelyeket mr elfelejtettek. Ha a gyerekek szabadon nnek fel az els veikben, elg ert s intelligncit szereznek ahhoz, hogy ksbb kpesek legyenek nllan dnteni s vlemnyt alkotni.
Pontosan ez trtnt vele is. Amikor elszr iskolba ment, kpes volt beszlgetni s meggyzni a tanrt, aki nagyon szigor volt a gyerekekkel. Osho szerint azok a gyerekek, akik tiszteletet kapnak, sokkal szfogadbbak. Ha a szl nem foglalkozik a gyerek szemlyisgvel, hamarosan kikerl a gyerek figyelmbl.
Miutn betlttte a ht vet, visszakerlt a szleihez, ahol az addigihoz hasonl tiszteletet kapott az ott l nagyapjtl, akivel gy nagyon nyitott volt. A nagyapja tbbszr mondta neki: „Tudom, hogy jl csinlod. Sokan mondhatjk, hogy ez nem gy van, de senki nincs a te helyzetedben. Csak te dnthetsz a te helyedben. Csinlj brmit, amirl gy rzed, hogy j. n tmogatlak, mert szeretlek s tisztellek tged.”
1953. mrcius 21-n, 21 ves korban elrte a megvilgosodst. Elbeszlse szerint ez egy teliholdas jszakn trtnt, s utna a kertben lt egy bodhi-fa alatt. Az 1960-as vekben filozfia professzor volt a Jabalpur egyetemen.
Irodalom
- God is Dead, 1989, Osho, International Foundation
Forrs: www.wikipedia.hu |