Kezdeti idk I.rsz
Megismerkedhetnk a korai rastafari mozgalmmal, a Pinnacle kzssggel, s vezetjvel, Leonard Howellel. Jamaika legnagyobb prftjval, Marcus Garveyval, s magval Jah Haile Selassieval is. Peace and harmony: Jahaman Bruddah
Ras Tafari
Haile Selassie I Etipia csszra volt, az egyetlen afrikai kirlysgnak, ami mg mentes volt a gyarmati uralomtl. Szletett Ras Tafari, aki I. Menelikig vezette vissza szrmazst, egszen a Salamoni dinasztiig. Menelik Salamon s Sba fia volt, Sba Etipia kirlynje volt. Salamon Dvid fia volt. gy Ras Tafari gykerei egszen Dvidig nylnak vissza. Ifjkorban az a hr jrta, hogy Ras Tafari az llatokkal kommuniklt. s olyan titkos, rejtlyes bibliai szent szvegeket is tudott, ami az etipiai kopt egyhz papjai eltt is rejtettek voltak. Azt mondta, hogy ezt a tudst a keresztsge pillanatban kapta.
Ras Tafari nem volt hajland fejet hajtani a tlervel szemben a II. Vilghbor kezdetnek idejn, ekkor vlt a vilgtrtnelem nagy alakjv, mert s Etipia killtak a fasiszta Olaszorszg tankjai, replgpei, s mrges gzai ellen. Olyan jindulat volt, hogy a hbor utn megengedte a legyztt olasz katonknak, hogy Etipiban maradjanak.
Haile Selassie
Rastafarizmus megjelense sokkolta Jamaict. Ahol az emberek megprbljk kiegyenesteni a hajukat hogy "vetlkedjenek" a fehrekkel, a Rasta hagyja, hogy termszetesen njjn a haja, hogy csoms legyen, amiket Dreadlocksnak neveznek. A mozgalom amit egy kzssgben kristlyostottak, ami Pinnacle-knt vlt ismert, egy reg birtokon, Spanish Town kls rszn teleplt meg. Alaptja Leonard Howell, egy igazi, eredeti rasta. Pinnacle hasonl volt a Maroon kzssgekhez, csak a Pinnacle rejtett maradt a nyilvnossg eltt. Pinnacle-nl a Rastk a Biblia rtelmezse alapjn bksen ltek. Indiai kendert ltettek, vagyis ganjt, ami marihunt tartalmazott, ezt a nvnyt nemzedkek ta hasznltk orvossgknt Jamaika szerte, betegsgekre, vagy tet fztek belle. A rastk leginkbb meditcis segdeszkzknt hasznltk.
1941-ben a rendrsg razzizott a Pinnacleben, s Howellt 2 vre brtnbe zrtk. A ganja illeglis volt Jamaikban. Howell s a rastk azt hirdettk hogy anglia kirlya, nem Afrika kirlya - az csak Haile Selassie I lehet! Howell a brtn utn trt vissza a Pinnaclebe. A rendrsg 1958-ban ismt megrohamozta a Pinnaclet, s msodszor is megsemmistettk azt. Ha a rendrsg arra trekedett, hogy semlegestsk Rastafarit, akkor pont ellenkez hatsokat rtek el vele, mivel a mozgalom tagjainak szma egyre gyarapodott.
A Rastafarik a ganjt blcsessg fvnek tartjk, ami Salamon srjbl ntt ki. Sokan azt felttelezik, hogy segt nekik szlelni a "Babylon rendszer" gonoszsgt. A ganja szvs, egy ritul, a Rastk akkor szvjk a fvet mikzben a testvrk rvel. Joseph Owens atya (egy olyan katolikus pap, aki sok idt tlttt a rastkkal) tanstotta a knyvben, hogy a f hasznlata nem vezet ugyan ahhoz az elfajulshoz, mint az alkohol.
1930. november 2-n megkoronztk Ras Tafarit, aki sorozatban a 323-ik uralkod volt Etipia trtnelmben, Salamon kirly s Sba kirlyn nemzetsgnek tagja, His Imperial Majesty Etipia csszra lett. Ras Tafari a Biblibl vlasztott nevet: Haile Selassie I, aminek a jelentse: a Szenthromsg ereje. A tbbi cmt, rangjt is aznap kapta: Urak Ura, Kirlyok Kirlya, Jdea Hdt Oroszlnja - mindegyik a Biblibl val, a Jelensek Knyvbl. A szertartst a Szent George Katedrlisban tartottk, Etipia fvrosban, Addis Abababan. A ceremnin rszt vettek a vilg nagyhatalmainak kpviseli. Mire a hrek az j csszrrl eljutottak Jamaikba, ott mr jval eltte vgigsprt az etipianizmus, a jamaikai szlets fekete-szabadsgharcos Marcus Garvey ltal, aki 1916-ban Amerikban megalaptotta az Egyetemes Nger Elmenetel Szvetsget. (Universal Negro Improvement Association) A 20-as vek folyamn Garvey ltrehozta a "Back to Africa Movementet" vagyis a Vissza Afrikba Mozgalmat, hite szerint az feketknek volt elg erejk ahhoz, hogy az pelmjsg hangjai legyenek a dhs fehr vilgban. Jamaikban prftaknt tisztelik Garveyt.
Garvey rengeteg Jamaikaival reztetette a kzelg hazateleplst Afrikba. "Afrika az otthoni s a klfldi afrikaiak", ez volt Garvey jelszava. Prdikcija szerint a fekete embereknek etip szemeken keresztl kell ltnia Istent, ahogy a fehr ember ltta Istent fehr szemein keresztl - azaz a fekete embereknek egy fekete Istenben kell hinnie.
Gyakran idzte beszdeiben a Zsoltrok Knyve 68. verst: "A hercegek ki fognak voulni Egyiptombl s Etipia kinyjtja kezeit Isten fel", s vgl 1927 egyik vasrnapjn, kijelentette a gylekezetben: "Tekintsetek Afrika fel s ha egy fekete kirlyt koronznak, akkor tudjtok, hogy kzel van a feltmadsunk napja".
Ezzel a histrival az elmkben, egy kis ugrs volt a Garveytknak az Etiopianizmusbl az htott hitbe, miszerint Haile Selassie a megjvendlt Messis. A koronzst minden jsgban bemocskoltk. Jamaika egy olyan leigzott orszg, ami hozzszokott ahhoz, hogy lltlag minden Isteni jog kizrlag az angol monarchia - s fehr uralkodik kezben van. Itt egy Fekete-Isten-Kirly hre rszegtleg hatott az emberekre. Utnanztek Bibliikban, s a jamaikaiak mg tbb bizonytkot talltak, klnsen a Jelensek azon knyvben, ahol ezt kijelentettk. Jnos, Jelensek Knyve 5,2: "Lttam egy ers angyalt aki hangosan hirdette: Ki mlt arra, hogy felnyissa a knyvet, s feltrje annak pecstjeit? ... Erre a vnek egyike gy szlt hozzm: Ne srj! me gyztt az Oroszln Jdea Trzsbl, Dvid Sarja, hogy felnyissa a knyvet, s felbontsa annak ht pecstjt." Ras Tafari, Haile Selassie Oroszln Jdea Trzsbl.
Irnikus, hogy ktsgtelenl Garvey volt az az ember, aki beindtotta a mozgalmat, s Mussolini etipiai invzija utn brlta Selassiet, mivel alkalmatlan vezetnek tartotta s mert az kritikus volt az j Rastafari mozgalommal szemben.
A mozgalom els vezetinek legends jogaik voltak. 1930 s 1933 kztt a Rastafarizmus terjeszkedni kezdett a kingstoni gettkon keresztl. Az egyik els misszionriust Leonard Howellnek hvtk, aki Kingston utcin kpeket rult Selassirl, gy gondolta, hogy ezek az tlevelek, hogy visszatrhessenek Etipiba. Jrt Afrikban, ahol rszt vett az Ashanti hborban, ksbb az USA-ban tlttte napjait, ahol ltta, hogy milyen alacsony sznvonalon lnek az amerikai-feketk. keltette fel a figyelmet az emberekben a Rastafari mozgalom fel. 1934 janurjban Howellt letartztattk, mert egy olyan tallkozn vett rszt, ahol a fekete race (ez jelenthet gazdasgi versenyt, vagy fajt is) flnyrl beszlt. Szksgesnek rezte, hogy hazateleptsk a feketket Afrikba, hisz Haile Selassie az Isten s a fekete emberek egyetlen uralkodja. Howell kt v knyszermunkt kapott. Mikor kiengedtk, vidkre kltztt. Howell egy vad trzs, a Maroonok leszrmazottja volt, akik hegyekben lak szkevny rabszolgk voltk, s folyamatosan kijtszottk az angol katonkat a 17. s 18. szzadban, az 1739-es vgs gyztes fggetlensgi harcig. A Pinnacle egy olyan Rasta kzssg volt, amit csak gyalog, egy titkos s elgg veszlyes tvonalon lehetett megkzelteni. A lakk szma 500 s 1600 kztt mozgott. Howell volt a fnk, s lltlag 13 felesge volt. A kzssg bevtelei a megtermesztett ganja eladsbl szrmazott, a mgikus nvny volt a gyjtpontja a ritulknak. Vgl, 1941-ben a rendrsg razzizott a Pinnacleben, mert a szomszdok panaszkodtak, hogy a rastk ragaszkodtak ahhoz, hogy nekik, (Haile Selassie nevben) s ne a jamaikai kormnynak fizessenek adt. Miutn mdostottk a Veszlyes Drogok Trvnyt, elrendeltk, hogy a jogszably tartalmazza a ganjt hasznlk, birtoklk, termesztk s eladk brtnbntetst, a rendrsg 70 embert tartztatott le. Mikzben 28 rasta brtnbe vonult, Howell elmeneklt a hatsgok ell, ezzel nvelve az t krlvev "legendkat". A Pinnaclet trendeztk, nagyobb hangslyt fektetve a biztonsgra. A rastk elkezdtk csimbkosan hordani a hajukat, nhny kp alapjn, amik szomli s maszly katonkrl kszltek. Btortotta ket ebben a Leviticus 21:5 "Ne nyrjanak kopaszsgot a fejkn, szaklluk szlt le ne messk, s a testkbe vgsokat ne vgjanak." 1954-ben a rendrsg ismt razzizott a Pinnacleben, 163 kzssgi tagot tartztattak le. A kzssget megsemmistettk, tagjai a kingstoni gettba kerltek. Howell megrlt, kijelentette, hogy nem Selassie, hanem maga az l Isten. Vgl elmegygyintzetbe kerlt, s ott lelte hallt 1960-ban.
Fordtotta, szerkesztette: Jahaman Bruddah
Csak a fordt nevnek feltntetsvel msolhat. |