BIOGRFIA
(alapt tagok: Albert "Apple" Craig | Cecil "Skelly" Spence | Lacelle "Wiss" Bulgin)
Az Israel Vibration az egyik legnagyobb csoda, amely Bob Marley ta felbukkant Jamaicban. Akik valaha hallottk az nektrit - s persze szeretik a reggae-t - ltalban nem tudnak szabadulni tbb a vonzstl. Azok a szerencssek pedig, akiknek mdjuk volt lben ltni s hallani az Israel Vibration-t (fleg, amikor az mg tri volt), letreszl lmnnyel lettek gazdagabbak. Csak nagyon kevesen tudjk ennyire mesteri mdon tvzni az RZST, a JT s az ERT, s mindekzben NEKELNI, egytt vagy kln-kln...
Mint Jamaica reggae nagysgai ltalban, az Israel Vibration tagjai is mlyen hv rasztk, akik folyamatosan tudatban vannak annak, hogy tehetsgk s kpessgk Isten ajndka, amelyet ktelessgk arra hasznlni, hogy Jah zenett kzvettsk az embereknek.
Az Israel Vibration zenje szigor "skatulyk" szerint roots reggae, mly emberi rzsekkel s erteljes spiritulis tltettel. A tri mindhrom tagja (Albert Craig, Cecil Spence s Lacelle Bulgin) Jamaica lepusztult krzeteiben szletett az 1940-es vek vgn, ill. az 1950-es vek elejn. Valamennyiknek azonos tragdia rnykolta be az lett: mindhrman gyermekknt ldozatul estek az akkor mg gygythatatlan jrvnyos gyermekbnulsnak, amely egy letre mozgskorltozottakk tette ket.
Albert "Apple" Craig szlei tz gyermeke kzl a legkisebb volt. Becenevt apjtl kapta, aki szerint "nem esett messze tle"... Apple legfbb inspirlja sajt anyja volt, aki affle ltnokknt azt jsolta, hogy Apple egy napon nagy vezet lesz, akit emberek millii kvetnek majd. Aztn hrom ves korban Apple-t megfertzte a vrus, s derktl lefel megbnult. Nemsokkal ksbb egy rehabilitcis intzetbe kerlt Jamaica fvrosba, Kingstonba.
A ksbb Israel Vibration nven hress vlt nektri trtnete itt, a kingstoni Mona Rehabilitcis Intzetben kezddtt el. Apple itt tallkozott ksbbi trsaival, Cecil Spence-szel ("Skelly") s Lacelle Bulgin-nal ("Wiss"). A kzs sors hamar bartokk tette ket. Egytt knnyebb volt elviselni a betegsg s a terpik okozta szenvedseket. Aztn egy szp napon, hogy gyorsabban teljen az id, nekelni kezdtek... Ahogy Apple visszaemlkszik: "Csak ltnk s nekeltnk minden nap, mert semmi mst nem tehettnk."
Apple tzves korban autodidakta mdon megtanult zongorzni, s hamarosan megrta els dalt. Az Israel Vibration gyakorlatilag egytt volt: hrom nekes s zongoraksret. azonban mg hinyzott valami: a kldets.
A rehabilitcis kzpontban aztn tallkoztak egy rastval, akit Baba Douse-nak hvtak. vezette be ket a raszta kultrba, beszlt rasztafrirl, Hail Szelasszirl s Jah kultrjrl. Mindaz, amit a hrom src hallott, a remnyt oltotta beljk. Slyos betegsgk ellenre gy rezhettk, van olyan kzssg, amelynek szksge van rjuk, amelyben feladatuk lehet. Szelasszi pldja megtantotta nekik azt is, hogy soha nem szabad feladni. Fizikai s lelki fjdalmaikat ezutn szellemi s rzelmi karizmv alakthattk t. Jah megadta nekik a lehetsget, hogy megkeseredett emberek helyett olyanokk njenek fel, akiknek hitk s cljaik vannak. Ahogyan ksbb Apple magyarzta: "Isten elvett valamit az letnkbl, de egyttal adott helyette valami mst, ami tbb".
A hrom fiatal ezutn kezdett fonatokat nveszteni a hajbl, hogy megfeleljenek a rasztafarianizmus kvetelmnyeinek. Azonban a rehabilitcis intzet alkalmazottai ezt nem nztk j szemmel, s a hrom fi hamarosan a falakon kvl tallta magt. Ezt kveten 1969-ig egyik intzetbl a msikba vndoroltak "renitens" magaviseletk s kinzetk miatt, de ezt kveten (s nagykorv vlva) vgleg az utcra kerltek. Pontosabban: utca helyett a vadonba, ahol minden napjukrt meg kellett kzdenik.
Mindekzben folyamatosan rtk dalaikat, hogy kifejezzk szeretetket Jah irnt. Mst ebben az idszakban nem is nagyon tettek: szvtk a fvet, mikzben kifejlesztettk azokat a hromszlam harmnikat, amelyek ksbb a vdjegykk vltak. Br a kzelben lakk btortottk a fikat az neklsre, s cserbe lelmet is hajlandk voltak adni, Apple, Skelly s Wiss ebben az idszakban olykor napokig nem evett.
Els, nem hivatalos koncertjket nem messze a Mona Rehab. Kzponttl tartottk a kingstoni Teolgiai Kollgiumban; Skelly s Wiss nekelt, Apple pedig zongorn ksrte ket. A fellpsnek risi sikere volt. Mindez 1975-ben trtnt. Rgtn ezutn Hugh Booth vette a szrnyai al az egyttest, aki Izrael Tizenkt Trzsnek a tagja volt. (Twelve Tribes of Israel - ez az egyik legjelentsebb raszta csoport Jamaicban, amelynek Bob Marley is a tagja volt.) Mindez annak ellenre trtnt, hogy szmos raszta megtagadta a segtsget az Israel Vibration-tl, amirt azok hangoztattk, hogy Jah korbbi bneikrt sjtotta ket a betegsgkkel. Mindazonltal a Tizenkt Trzs finanszrozta s tmogatta az egyttes els maxilemezt "Why Worry" cmmel 1976-ban. A felvtel a Treasure Isle stdiban kszlt s az Orthodox lemezkiad adta ki. A szmnak jelents sikere volt, s olyan reggae sztrok elismerst vltotta ki, mint Dennis Brown s Bob Marley, a producer Tommy Cowan pedig gy dnttt, hogy tovbbi felvteleket tesz lehetv az egyttes szmra.
Cowan a tri mg lltotta a Fatman Riddim Section-t, azaz Ian s Roger Lewis-t az Inner Circle-bl, s gy vettk fel az els lemezt 1976-ban "The Same Song" (Ugyanaz a dal) cmmel, amelyet Cowan kiadja, a Top Ranking futtatott. A tri a sikerek hatsra hamarosan elksztette az els kt album dub vltozatt is "Israel Tafari" cmmel. Ha mindez ma trtnne, azt gondolnnk, az Israel Vibration minden gondja egycsapsra megolddott. Azonban az 1970-es vekben msfle idk jrtak Jamaicban. Mint a korszak annyi ms reggae csillaga, az Israel Vibration is sorra gyrtotta a jobbnl jobb dalokat, mikzben a lemezeladsok utn jr pnzbl semmit nem ltott. A tri hamarosan rjtt, hogy ha tovbb akarnak lpni, szaktaniuk kell Tommy Cowan-nel. Mg vele adtak ki ngy kislemezt (az utolst 1980-ban), de aztn elvltak az tjaik.
1980 vgn Apple, Skelly s Wiss bevette magt Bob Marley stdijba, a Tuff Gongba, ezzel az Israel Vibration az elsk kztt vett fel itt lemezt. A tri, hta mgtt a legends Wailers Band-del, elksztette msodik albumt "Unconquered People" (Szabad Np) cmmel. A felvtelek alatt Bob Marley a stdiban lt s hallgatta a felvteleket. Apple szerint: "mi voltunk az egyik kedvenc egyttese".
A lemez megjelense utn ideje volt menedzsmentet is vltani. Ezttal Junjo Lawes producer llt az Israel Vibration mg, aki csakhamar ismt stdiba kldte a trit, hogy ott felvegyk harmadik albumukat "Why So You Craven" (Mirt vagy olyan gyva) cmmel. Az album el is kszlt, m a felvtelek sorn nzeteltrsek tmadtak az egyttes s a producer kztt, ami ksleltette a megjelenst. Vgl a Dynamic Sounds kiad vllalta a kiadst a tri ltal tmasztott felttelek mellett.
A lemez bevtelei vgre hoztak annyi pnzt az Israel Vibration szmra, hogy az Egyeslt llamokba mehettek hatkonyabb gygymdok s szlkarrierek remnyben: 1981-ben New Yorkba kltztek. Egytt breltek lakst Manhattan-ben, s elkezdtek lehetsgek utn kutatni. A szlkarrier egybknt egyikk szmra sem az egyttes sztrobbantst jelentette, csupn azt, hogy ezzel tovbbi bevteli forrsokhoz jussanak.
Apple volt a legszerencssebb; hrom kislemezt sikerlt felvennie ("Blue Jeans", "Be Mine" s "Rock On"), majd Wiss kvetkezett egy egsz albummal ("Mr. Sunshine"). Skellynek ekkor mindssze egyetlen kislemezre "futotta". Az idszak sajnos nem kedvezett a reggae zennek, amely Bob Marley halla utn ersen visszaesett. Az rdektelensg tmasztotta rben az Israel Vibration j ideig nem is adott ki lemezt. (gy szl a hivatalos verzi: szerintem sokkal inkbb arrl van sz, hogy Babylon sztzillta az egyttest...)
Vgl 1988-ban a RAS Records vezetje, Dr. Dread megkeressre alakultak jj. Tulajdonkppen mg abbl a korszakbl ismertk egymst, amikor a Tuff Gongban vettk fel lemezket. Ksbb is folyamatosan kapcsolatban voltak, annak ellenre, hogy Dread mindvgig kritizlta szlprblozsaikat, s hangoztatta, hogy csakis egytt lehetnek sikeresek. Dread rbeszlsre New Yorkbl Washingtonba utaztak, hogy ott felvegyk a "Strenght Of My Life" (letem Ereje) c. albumot, amelyet Dread adott ki 1988-ban.
A lemez vgre ttrst hozott Amerikban is. A kvetkez vekben sorra adtk ki lemezeiket, mikzben folyamatosan koncerteztek is. Ebben az idszakban alakult ki a tri mgtt az a nagyszer zenekar, amelyet Roots Radics nven ismernk. (Semmi kze Radics Blhoz, he-he...) A Roots Radics tkletesen illeszkedik a tri vokljaihoz s szvegeinek gondolatvilghoz, tagjai a legsznvonalasabb zenszek manapsg reggae krkben. A zenekar kt oszlopos tagja "Flabba" Holt basszusgitros s Dwight Pinkney szlgitros. Ritmusgitron Steve Golding jtszik, aki mellesleg Peter Tosh zenekart is erstette. Carl Ayton, Bunny Wailer korbbi trsa dobol, s "T-Bird" Johnson billentyzik. A Roots Radics kpessgeit a stdialbumokon tl brki lemrheti a "Live Again" koncertlemezen is.
1998-ban, tz vvel az jjalakulst kveten, Apple ismt elhagyta az Israel Vibration-t, hogy tovbb egyengesse szlkarrierjt. Megmaradt a RAS Records berkeiben, s kiadott egy albumot "Another Moses" (jabb Mzes) cmmel. (Gyantom, hogy Apple trekvseit Dread is tmogatta, hiszen gy ktfell jn a pnz...)
A kt tagra redukldott Israel Vibration azta hrom albumot adott ki: a "Pay The Piper"-t (Fizesd ki a szmlt) 1999-ben, a "Jericho"-t 2000-ben s a "Fighting Soldiers"-t (Harcol katonk) 2002-ben. Ezek mellett "csak" dub lemezeket s egy tripla vlogatst ("Power Of The Trinity" - A Szenthromsg Ereje) adtak ki.
(rta: Menelik)
|