AIDS: "Vannak, aki csak meghalni érkeznek"
Az év első kilenc hónapjában hatvan új esetet regisztráltak
"Mondjunk megálljt az AIDS-nek! Tartsuk meg az ígéretet!" – így hangzik a 2010-ig tartó AIDS-ellenes kampány mottója. Az AIDS Világnapon a magyar szakember elmondta: sok esetben hónapokig, akár évekig is keringhetnek a betegek a különböző kórházak között tüneteikkel, mire kiderül róluk, hogy HIV-fertőzöttek.
Az AIDS-betegségért felelős HIV-vírust huszonöt éve, 1981-ben izolálták, s 1985 óta léteznek olyan tesztek, amelyek alkalmasak az azonosítására.
Az idei AIDS Világnap témája a felelősségvállalás: Az AIDS Kampányközpont és partnerei felszólítják a kormányzati vezetőket, hogy vállaljanak felelősséget az ígéreteikért, és tegyenek meg mindent az AIDS-járvány megállításáért. 1981 óta több mint 25 millió ember esett a halálos kór áldozatául.
A frissen közzétett adatok szerint az idén csaknem 3 millióan haltak meg AIDS-ben, és összesen 40 milliónál is több a fertőzöttek száma – többségük afrikai. Naponta világszerte körülbelül 11 ezer fővel nő a HIV-fertőzöttek száma, ez körülbelül 4 millió embert jelent évente. Közép-Európában kevésbé súlyos a helyzet, Magyarországon évente körülbelül 100 új beteget regisztrálnak.
Tavaly volt a csúcs
Újhelyi Eszter, a Nemzeti AIDS Bizottság titkára szerint a tavalyi rekord számú megbetegedés után idén is száz fölé emelkedhet az újonnan kiszűrt HIV-fertőzöttek száma. A szakember szerint a lakosságnak és az orvosoknak is többet kellene tudniuk a betegségről.
HIV-fertőzött gyermek vizsgálata
2005-ben addig soha nem látott csúcsot ért el az újonnan regisztrált HIV-fertőzöttek száma Magyarországon: több mint száz HIV-pozitív esetet dokumentáltak az orvosok. Az MTI-nek nyilatkozó szakértő szerint könnyen megeshet, hogy idén is hasonló lesz a szám.
Újhelyi Eszter elmondta, hogy az év első kilenc hónapjában hatvan új esetet derítettek fel. A statisztikák azt mutatják, hogy minden évben a második félévben ugrik meg a kiszűrt betegek száma, nyaralás során például nagyon sokan fertőződnek meg az egyelőre gyógyíthatatlan kórral – tette hozzá.
Képzetlen orvosok?
Az új eseteket két nagy csoportra lehet osztani: a nagyon friss fertőzöttekre és azokra, akik már visszafordíthatatlan állapotban vannak, utóbbiak "szinte csak meghalni érkeznek" a fertőzöttekkel foglalkozó Szent László Kórházba
– mondta Újhelyi Eszter.
Sok esetben hónapokig, vagy akár évekig is keringhetnek a betegek a különböző kórházak között tüneteikkel, mire kiderül róluk, hogy HIV-fertőzöttek, a képzés hiánya miatt ugyanis az orvosok egy része nem ismeri fel, hogy a gyógyíthatatlan betegségről van szó – mutatott rá a szakember.
A Nemzeti AIDS Bizottság épp ezért azt kezdeményezi, hogy indítsanak képzést a háziorvosok számára. A HIV-tanfolyamot jövőre akkreditálhatják is, így egy év múlva megindulhat a képzés – tette hozzá Újhelyi Eszter. A szakember szerint nemcsak az egészségügyi dolgozók tájékoztatása hiányzik Magyarországon, de egyáltalán nincs lakossági felvilágosítás sem.
Egyre több a heteroszexuális áldozat
Magyarországon – Szlovákiához és Csehországhoz hasonlóan – még mindig viszonylag alacsony a fertőzöttek száma. Habár egyre több heteroszexuális, főként fiatal nő betegszik meg, továbbra is a homoszexuálisok körében a legelterjedtebb a HIV. A kelet-európainál lényegesen kevesebb esettel találkoznak a magyar szakemberek az intravénás droghasználók körében. A Romániában, Ukrajnában és a Balti-államokban tapasztalt robbanás pedig egyelőre úgy tűnik elkerülte Magyarországot – mondta Újhelyi Eszter.
Az Európai Unió azonban egyre nagyobb figyelmet fordít a közösség határainál zajló HIV-járványokra: jövőre a témában kiírt uniós pályázatok jelentős része azzal foglalkozik, hogyan lehet megakadályozni a kelet-európai és az afrikai robbanás továbbgyűrűzését. Az ENSZ szervezete, az UNAIDS és az Eurostat adatai azt mutatják, hogy Nyugat- és Közép-Európában jelenleg 720-740 ezer HIV-fertőzött él. Évente 20-22 ezren kapják el a gyógyíthatatlan betegséget.
(Forrás: MTI, FH) |