A Sierra Leone-i polgrhbor okai
A Sierra Leonban zajl konfliktus nem etnikai csoportok, vagy politikai prtok kzdelme. Az okokat ms, egymssal sszefggõ tnyezõben kell keresnnk.
Az elsõ ilyen tnyezõnek szocilis okai vannak. Ebben az aspektusban a tengerparton s a nagyvrosokban lõ viszonylag gazdagabb s idõsebb generci ll szemben az orszg belsejben lõ tanulatlan, fiatal nemzedkkel. A szegnyebb rgikban lõ kamaszok kiltstalan, nagyon rossz szocilis krlmnyek kztt lnek, s a RUF-hoz val csatlakozs hzelgõ karrierlehetõsg a szmukra. A lzadk kztt a szegny fiatalok hst ehetnek, sajt fegyverk lehet, s vgeredmnyben szabadon garzdlkodhatnak. S mivel a lzadknak sem ideolgijuk, sem (politikai) programjuk nincsen, a konfliktus elsõ rnzsre rtelmetlennek tûnhet. s valban az is. A Sierra Leont mr egy vtizede terrorizl llapot bizonyos rtelemben tnyleg rtelmetlen: az rtatlan lakosok terrorizlsnak, amputlsnak, megknzsnak, meggyilkolsnak szksgessgt semmi nem igazolja. Hacsak...
Egy gymntbnya a sok kzl, ami a lzadk kezn van
Hacsak nem vesszk figyelembe a konfliktus htterben rejlõ msodik, n. gazdasgi okokat. Sierra Leone svnykincsekben gazdag. A gymntbnyk pedig a szegny emberek lakta rgikban vannak, nagy rszk a lzadk ellenõrzse alatt. A RUF az eladott gymntokbl fegyvereket, lelemet, s drogot vsrol. Ameddig tart a konfliktus, addig kosz s dezintegrci jellemzi az orszgot. s ameddig kosz van az orszgban, addig a lzadk szabadon ki tudjk hasznlni a bnyk adta anyagi lehetõsgeket. Ez ilyen „egyszerû”.
Harmadik okknt a jelenlegi kosz fenntartst preferl Librit jellhetjk meg. Azzal, hogy Libria (Charles Taylor elnkkel az len) a gymntokrt cserben tmogatja a RUF lzadit, õ maga is felelõs a polgrhbor "fenntartsrt".
Sierra Leone trsadalma
A felszabadtott rabszolgk ltal alaptott Sierra Leone, a 210 dollros egy fõre jut hazai ssztermkvel (GDP) ma a vilg egyik legszegnyebb orszga.
Valaha szebb idõket lt t a kb. 4.2 milli lakos, tengerparttal rendelkezõ kis nyugat-afrikai llam. A hbor kirobbansa elõtt jl kifejlesztett idegenforgalommal rendelkezett a vgellthatatlan tengerpartjnak s a Freetown krl beerdõstett gynyrû dombjainak ksznhetõen. Sierra Leone fõleg az Amerikbl hazatrt felszabadtott rabszolgknak adott otthont, akrcsak a szomszdos Libria. Ezrt is neveztk Librit a „szabadsg orszgnak”, Sierra Leone fõvrost pedig a „szabad emberek vrosnak”. A Sierra Leonbe otthonra lelt kzssgeit a rgi legmodernebb s leggyorsabban fejlõdõ kzssgeinek tekintettk. 1827 fel a fõvrosban megalaptottk Nyugat-Afrika elsõ egyetemt Fourah Bay College nven. Az egyetem a rgi valamennyi jmod, kzposztlyhoz tartoz dikjait vonzotta. Az egyetem mg ma is gyvdeket s meglepõen sok jsgrt kpez ki. A trsasgi let a Freetownot krlvevõ hihetetlen sok templom krl szervezõdik. A baj egyik forrsa azonban ppen ott kezdõdtt, hogy a csodlatra mlt vrosok rgija el van vgva az orszg tbbi rsztõl, ahol kzhelyesen fogalmazva br, de a szegnysg az r. Az orszg belsejben lõ, szegny s tanulatlan fiatalokat pedig bntja, hogy a vrosokban lõ elit az õ terleteiken lvõ gymnt bnykbl gazdagodott meg.
Kereskedõk
Sierra Leonban szinte valamennyi csald megtapasztalta a polgrhbor szõrnyûsgeit: a lzadk ltal vgrehajtott tmeges gyilkossgok miatt az tlagos lettartam ma az egyik legalacsonyabb a vilgon, mindssze 37 v. A hummanitrius szervezetekre majdnem minden terleten szksg van. Az orszgon bell 700.000 ember volt knytelen elhagyni otthont s mshov kltzni, s flmillira tehetõ azon emberek szma, akik a hatrokon tlra voltak knytelenek meneklni. Sokan meneklnek az szak fel szomszdos Guineba (kb. 400000 fõ), a keleti oldalon szomszdos Libriba (100000 fõ), vagy az orszgon bell Freetown fõvrosba (250000 fõ). A menekltek sorst megnehezti az is, hogy a hatrokhoz kzel tallhat meneklttborok knnyû clpontok a lzadk szmra, gy a RUF gyakran foglal el meneklttborokat, s li meg az ott tartzkodkat, netn sajt kikpzõtborr alaktva t azt, a meneklteket knyszerti katonskodsra. Becslsek szerint az orszg terletn bell 1.5 milli ember l a lzadk ellenõrizte terleteken. Ezen lakosok szmra egsz egyszerûen lehetetlen a hummanitrius segtsgnyjts. A legnehezebb helyzetben a nõk s a gyermekek vannak, akik a lzadk atrocitsainak legfõbb szenvedõi. A meneklttborok tele vannak olyan ldozatokkal, akiknek karjait, lbait a lzadk puszta szrakozsbl amputltk. A lzadk ltal elrabolt gyermekek szma hromezerre tehetõ. Nekik eslyk sincs arra, hogy iskolba jrjanak.
Utcakp (Freetown)
A gyemntok szerepe
Sierra Leonban az elsõ gymntot 1930-ban talltk, de a jelentõs gymnt kitermels 1935-ben kezdõdtt meg. A Sierra Leone-i termels jellegzetessge, hogy nagy szmban tallhat nagyon j, drgakõ minõsgû gymnt.
Az orszg "sztrjt", a 969 kartos gymntot a Koidu vezetben fedeztk fel. 1937-re vi egymilli kartot bnysztak, s 1960-ban az ves termels a ktmilli kartot is elrte. 1930-tl 1998-ig megkzeltõleg 55 milli kartot bnysztak hivatalosan Sierra Leonban. 270 USA dollrral szmolva kartonknt 1996-ban a gymntokbl szrmaz sszeg 15 billi amerikai dollrra rgott.
1935-ben a gyarmati hatsgok a De Beers` Sierra Leone Selection Trusttal (SLST) egy olyan megllapodst ktttek, melynek rtelmben a vllalat 99 vre elõre megkapta az orszg majdnem egsz terletre vonatkoz bnyszati jogokat. Ettõl fggetlenl 1956-ra kb. 75000 illeglis bnysz tartzkodott Kono vezetben, a gymntlelõhelyek szvben, amely azt jelzi, hogy a rend s a jog nem okoz klnsebb akadlyt szmukra a drgakvek csempszetben. A vevõk s a csempszõk fõleg libanoni kereskedõk voltak. Mivel Kono s Freetown kztt az 50-es vek elejn a biztonsgot megerõstettk, a libanoni csempszek a kveket Libriba szlltottk. Libria fõvrosban ekkor „gymnt-boom” volt, ezrt az antwerpeni s az izraeli gymntkereskedõk irodjukat Monroviba helyeztk t. A De Beers 1954-ben Monroviban vsrolt egy irodt, hogy jobban az ellenõrzse alatt tudja tartani a kereskedelmet. 1955-ben a gyarmati hatsgok elvetette az SLST orszgos monopoljt, bezratta Yengema s Tong mezõit, egy kb. 450 ngyzetmteres kerletet. 1956-ban mindegyik bnyszatra kiadott engedly magban foglalta, hogy bennszlttek is bnyszhassanak. Ezek az engedlyek fõleg olyan libanoni kereskedõk kezbe kerltek, akik mr a szzadfordul idejn letelepedtek Sierra Leonba.
Gymntbnya Sierra Leonban
1968-ban, a fggetlensgg vls utn hat vvel Siaka Stevens kerl a hatalomra. A populista miniszterelnk a gymntokat s az SLST jelenltt rvid idõ alatt politikai clokra hasznlja fel, felbtortva ezzel az illeglis bnyszokat. Stevens flig-meddig bûnzõi tevkenysgekkel maga is bekeveredett az illeglis gymntbizniszbe. 1971-ben megalaptotta a National Diamond Mining Companyt (NDMC), ami egyben llamostotta az SLST-t. A tovbbiakban gy minden lnyeges dnts a miniszterelnktõl, s annak jobb keztõl, a libanoni Jamil Mohammed zletembertõl szrmazott. Az 1970-ben tbb mint ktmilli kart exportlsa 1980-ban 595000 kartra emelkedett, mg 1988-ban csak 48000 kart volt. 1984-ben az SLST a megmarad rszesedst a Jamil ellenõrzse alatt ll Precious Metals Mining Company (PMMC) rszre adta el. 1985-ben Stevens megbukott, s Joseph Momoh lett az orszg elnke. Momoh egyenesen Jamil kezei kztt tallta magt. A hetvenes vek vgtõl a kilencvenes vek elejig a libanoni polgrhbor hatsai „tkrzõdtek” Sierra Leonban. Szmos libanoni milcia hzott hasznot Sierra Leone-i honfitrsaik pnzgyi tmogatsbl s az orszg gymntjai mindegyik frakci szmra fontos informlis adbzisnak bizonyultak. Miutn 1987-ben Jamil knytelen volt elmeneklni az orszgbl, a gymntokhoz vezetõ t nyitva llt olyan izraeli „befektetõknek”, akik orosz s amerikai bûnzõ csaldokkal lltak szoros kapcsolatban, illetve szerzõdses viszonyban voltak az antwerpeni gymnt kereskedssel. Nem sokkal ksõbb, hogy a RUF lzadi 1991-ben kirobbantottk a polgrhbort, Momoh helyett katonai kormny jut hatalomra. Ez persze nem vet gtat a RUF tnykedsnek, s a lzadk tovbb folytatjk a harcot. Libria a RUF bankra s elsõszm tmogatja lett, cserbe a Sierra Leonbl ellopott gymntokkal kereskedhetett. A kilencvenes vek vgre Libria a gymntokkal kapcsolatos bûncselekmnyek legfõbb kzpontjv vlt, a jl prosperl zletet az Afrikra kiterjedõ fegyver-s drogkereskedelemmel ppgy sszekapcsolva. A RUF szmra Libria egyben a gymntok „kivezetõ nylsa” is. Nem csoda, hogy a RUF ugyanannyi energit fektet a gymnt bnyszatba, mint a harcokba: amg 1996-ban 15000, addig 1998-ban mr kt s fl milli kart gymntot adott el Belgiumnak!
forrs: konfliktus.index.hu







|