SOUL
A soul zene trtnete elvlaszthatatlan az azonos gyker R&B s gospel mfajoktl. Az Egyeslt llamokban az 1950-es vek msodik felben indult el a kt, prhuzamos folyamat, ami a mfaj kialakulshoz vezetett.
A rtegzeneknt indult R&B egyre nagyobb rajongtborra tett szert, mg a gospel szigoran egyhzi keretek kztt mradt. A soul nagy ttri, mint Ray Charles vagy Ben E. King a gospel tszellemltsgt, spiritualitst vegytettk az R&B feszes ritmusaival s megkap dallamaival. Maga a soul, azaz llek kifejezs is arra utal, hogy szenvedlyes llekbl szl muzsikrl van sz.
Igazi trhdts a '60-as vekben indult meg, ekkor tntek fel olyan eladk, mint James Brown, a soul keresztapja, s Aretha Franklin, a soul kirlynje.
Br dnten „fekete” zene volt, a „fehrek” is lelkesen prblkoztak a soul zenben. A blou-eyed soul mfaj nv alatt elssorban a Righteorus Brothers s Michael McDonald szerzett magnak hrnevet.
Akrcsak az R&B esetn, a klnbz llamokban ms-ms jelleg soul alakult ki mgis a legfontosabb szerepet a Memphis-i Stax kiad, s a Ditroit-i Motown eladi kaptk. Utbbi inkbb a populris hangzsvilgot clozta meg s egyarnt mertett R&B, gospel s rock'n'roll forrsbl. A dli-soul ezzel szemben nyersebb s pattogsabb volt.
A '70-es vek zenei talakulsa erre a mfajra is rnyomta a blyegt. Az olyan eladk, mint Marvin Gaye s Curtis Mayfield arra hasznltk fel a mfaj npszersgt, hogy szocilis tartalm zeneteiket minl szlesebb krhz eljuttathassk. Szintn ebben az idben alakult ki az elvontabb pszichedelikus soul.
Mg fontosabb vltozst jelentett, hogy az olyan mvszek, mint James Brown s Sly Stone inkbb a tncolhatsg fel tereltk a soult, ami elbb a funky, majd a diszk kialakulshoz vezetett.
A soul a diszk terjedsvel nem vesztett erejbl, st, a '80-as vekben egyre nagyobb teret hdtott magnak. Az olyan eladk mint Prince, Michael Jackson, vagy Luther Vandross dominltk a slgerlistkat, akrcsak Whitney Houston s Janet Jackson.
A '90-es vek j irnyzatai rszben httrbe szortottk a soul eladkat, ugyanakkor talakulst indtottak tjra ami a soul s a hip-hop sszeolvadshoz vezetett. Az j irnyzat legismertebb neve Mary J. Blige s Lauryn Hill, mg a mfaj legjabb remnysgnek Joss Sone-t tartjk. |