Hetvenhat ves lenne Martin Luther King 
Hetvenhat ve, 1929. janur 15-n szletett Atlantban Martin Luther King Nobel-bkedjas amerikai fekete lelksz, polgrjogi harcos. A King lett s a modern Amerika kpt egyarnt megvltoztat incidens 1955. december 1-jn trtnt, amikor Montgomeryben egy Rosa Parks nev nger varrn egy autbuszon nem volt hajland tadni helyt egy fehr utasnak.
Martin Luther King vallsos csaldban szletett, apja s anyai nagyapja is baptista lelksz volt, tehetsges szegny tanulk szmra ltestett sztndjjal tanulhatott. Kezdetben az orvosi s a jogi plya vonzotta, de vgl apja nyomsra s pldjra a lelkszi plyt vlasztotta. Teolgiai tanulmnyai sorn ismerkedett meg Mahtma Gandhi erszakellenes eszmivel s a modern protestns teolgiai irnyzatokkal. Meggyzdse lett, hogy Isten aktv s szemlyes entits, s hogy az ember megvltsnak legfontosabb felttele az Isten tmutatsba vetett hit. 1953-ban vette felesgl Coretta Scottot, hzassgukbl ngy gyermek szletett. Lelkszi szolglatt 1954-ben kezdte meg az Alabama llamban fekv Montgomery vrosban.
Az amerikai Dl akkoriban a szigor faji elklnts helyszne volt. Br a rabszolgkat formlisan majdnem szz ve, a polgrhbor idejn felszabadtottk, a gyakorlatban a feketk msodrend llampolgroknak minsltek, akiket minden nyilvnos helyen tvol tartottak a fehrektl.
A King lett s a modern Amerika kpt egyarnt megvltoztat incidens 1955. december 1-jn trtnt, amikor Montgomeryben egy Rosa Parks nev nger varrn egy autbuszon nem volt hajland tadni helyt egy fehr utasnak. A nt a vros szegregcis trvnynek megsrtse miatt letartztattk. Vele rokonszenvez fekete aktivistk bojkottot szerveztek a helyi tmegkzlekeds ellen, a mozgalom vezetjv a fiatal, tanult Kinget vlasztottk meg.
A bojkott vratlanul sikeresnek bizonyult: a feketk inkbb gyalogoltak, mintsem buszra szlljanak. Kinget megprbltk megflemlteni, elbb gyorshajts miatt vettk rizetbe, majd a helyi Ku Klux Klan dobott dinamitot hzra, vgl illeglisnak minstettk a bojkottot s eltltk. King fellebbezett, s a szvetsgi brsg kimondta: az alabamai buszokon alkalmazott elklnts alkotmnyellenes s eltrlte azt.
Az akci sikere utn King letre hvta az orszgos polgrjogi mozgalmat, megszervezte a Dli Keresztny Vezetk Konferencijt. A szznl is tbb egyhzi s polgri szervezetet tmrt szvetsg elnkeknt erszakmentesen, az alkotmnyra hivatkozva harcolt a megklnbztets felszmolsrt. Hazakltztt Atlantba, ahol egy ruhzi demonstrci sorn ismt letartztattk, s br a vdat ejtettk, korbbi gyorshajtsi gyre hivatkozva brtnbntetsre tltk. Az eset hatalmas feltnst keltett, a tiszteletest vgl John F. Kennedy demokrata prti elnkjellt kzbenjrsra engedtk szabadon. (Kennedy nyolc nappal ksbb, fknt a feketk szavazataival megnyerte az elnkvlasztst.)

King 1960 s 1965 kztt rte el legnagyobb sikereit: bks taktikjt, az lsztrjkok, tiltakoz tntetsek szervezst nem csak a fekete kzssg tbbsge, de a liberlis fehrek is tmogattk. A polgrjogi mozgalom tetpontjt az 1963. augusztus 28-i washingtoni tntets jelentette, amikor tbb mint 200 ezren (nem csak feketk) hallgattk King leghresebb, Van egy lmom kezdet beszdt. (A beszd ma mr tananyag az amerikai iskolkban.)
1964-ben megszletett a polgrjogi trvny, amely felhatalmazta a szvetsgi kormnyt, hogy hatlyon kvl helyezhesse a faji megklnbztets minden formjt. King abban az vben 350 beszdet mondott, az egyiket Oslban, amikor tvette a neki tlt Nobel-bkedjat.
Voltak azonban ellenfelei a „stt” oldalon is: a feketk kzl sokan nem rtettek egyet bks mdszereivel, ksbb nyltan szembefordultak vele s „Tams btynak” neveztk. A Ku Klux Klan sem volt ttlen: 1961-ben megrohamoztk azt a templomot, ahol prdiklni prblt, egyedl Mississippi llamban negyven polgrjogi aktivistt lincseltek meg. 1965-ben King egy nagyszabs tiltakoz felvonulst vezetve inkbb visszafordult, amikor rendrsgi ttorlasszal kerlt szembe.
Ezrt sok radiklis, fleg fiatal fekete megalkuvnak minstette, azzal vdolta, hogy lepaktlt az llami hatsgokkal s szaktott vele. Bks fellpse egyre kevesebb eredmnyt hozott, s amikor a vietnami hbor ellen is felemelte szavt, jnhny jabb tmogatjt vesztette el.
1968. prilis elejn egy helyi sztrjk tmogatsra Memphisbe utazott. prilis 4-n este a szllsul szolgl motel erklyn egy zsoltrrl beszlgetett, amikor egy orgyilkos golyja vgzett vele. A tettest, a fehr br James Earl Rayt hetekkel ksbb Londonban tartztattk le, s miutn beismerte bnssgt, kilencvenkilenc v brtnre tltk.
A „magnyos gyilkos” terijt azonban sokan megkrdjelezik, s gy vlik, King sszeeskvs ldozata lett. Szerintk erre bizonysg, hogy Ray mr eltlse napjn megvltoztatta vallomst, s halla napjig kitartott rtatlansga mellett. Ettl fggetlenl letfogytiglani bntetst nyolcszor erstettk meg, s egy kongresszusi bizottsg is arra a kvetkeztetsre jutott, hogy volt a tettes.
Martin Luther King meggyilkolsa a vietnami hbor mellett a msik nagy megrzkdtatst jelentette az amerikai trsadalom szmra. A bke hvnek halla utn soha nem ltott mret faji zavargsok robbantak ki, amelyekben 46 ember vesztette lett. A feketk egyenjogsgrt oly sokat tev, az erszakot elvet tiszteletes ma mr az amerikai rksg rsze, egy 2001-es kzvlemny-kutats szerint Jzus Krisztus utn a msodik legnagyobb hs az amerikaiak szemben, megelzve John F. Kennedyt s Terz anyt. Szletsnapja (pontosabban janur harmadik htfje) hivatalos szvetsgi nnep, llami szinten is megemlkeznek rla.
(Az MTI nyomn)