 |
 |
 |
Stt alakok uraljk a Niger mocsarait |
 |
 |
 |
|
 |
|
 |
|
 |
 |

|
"Oda mg mi sem merszkednk" - mutatott a Niger foly szvevnyes torkolatvidke fel egy katonai naszd kapitnya Warri kzelben, majd - ahogy az amerikai Time jsgrjt szllt haj tovbbevicklt - lassan elhzta ujjt a torka eltt, hogy egyrtelmv tegye: sokan sosem trnek vissza a mocsrvidkrl. Az elmlt hnapokban pokoll vlt az let a Nigria dli rszn elterl hatalmas - 50 ezer ngyzetkilomternyi, azaz Magyarorszg tbb mint felt kitev - mocsaras vzi labirintusban. Mindenre elsznt banditk vvnak vres harcot a klfldi olajcgekkel, a ltestmnyeiket vd nigriai hadsereggel s biztonsgi szolglatok embereivel.
Mg a halak is kisebbek
A trsg egyetlen igazi kincse az olaj, amit klfldi trsasgok tucatjai termelik ki. A konfliktus forrsa is ez: sok helyi kzssg szerint elfogadhatatlan, hogy az vtizedek ta zajl olajfrs hasznbl alig jut valami az itt l embereknek. A Niger-delta ugyanis a felmrhetetlen hasznot hajt olajzlet ellenre Nigria egyik legszegnyebb rgija. Az olajipar legltvnyosabb eredmnye a trsg legfbb elelmiszerforrst jelent halszat lass kimlsa. A helyiek szerint a szennyezsek miatt nem csak kevesebb a hal, de kisebbek is a pldnyok. Nem is beszlve arrl, hogy az ivvizet szivrg olaj s savasesk mrgezik.
A mocsrvidken tavaly szaporodtak meg az olajltestmnyek elleni tmadsok. Eleinte szabotzsakcikat hajtottak vgre a fleg helyi fiatalokbl ll fegyveres csoportok, azaz olajvezetkeket robbantottak fel vagy olajltestmnyeket rohantak le. Az ilyen akcik clja zskmnyszerzs volt: a feketepiacon rtkestett olajbl sajt felszerelsket fejlesztettk a banditk.
A tmadsok olyan nagymrtk kiesst jelentettek a nigriai olajipar - a vilg hatodik legnagyobb termelje - szmra, hogy a Niger-deltban dl vlsg begyrztt az olaj vilgpiacra is. A banditk a napi 2,5 milli hords nigriai termels tdt - ms becslsek szerint harmadt - csapoltk meg, ami nagyban hozzjrult a magas olajrhoz.
Tavaly sz ta azonban fokozatosan j irnyt vett az erszak. Tbb fegyveres csoport vdelmi pnzt szed, msok olajcgek munkatrsait raboljk el vagy lik meg. Idn tbb tucat klfldi munkst ragadtak el a mocsri fegyveresek, a legutbbi tszejts mlt ht vgn trtnt, amikor hrom olasz s egy libanoni olajmunkst ejtettek fogsgba. Vltsgdj helyett azonban nhny korbban bebrtnztt vezetjk szabadon bocstst kveteltk a tszok letrt cserben. A nigriai hatsgok szerint az akcik egyik legaggasztbb vonsa ppen az, hogy az indtkok kzl a nyeresgvgyat egyre inkbb kiszortja a politika.
Keveset ltnak
Az 1950-es vekben feltrt olajkincsen a nigriai llam a becslsek szerint havi 3 millird dollrt kaszl, a teljes vi olajbevtel pedig a nigriai GDP 40 szzalkt is elri. A nigriai export legnagyobb rszt - tbb mint 90 szzalkt - is az olaj adja. Ehhez kpest a trsg szmos teleplsn se elektromossg, se tiszta ivvz, se krhz nincsen. A hatalmas ipari termels ellenre pedig a krnyken lk krben magas a munkanlklisg, ami folyamatos utnptlst jelent a fegyveres csoportoknak.

A helyi kzssgek vtizedek ta kzdenek az igazsgosabb elosztsrt, eddig eredmny nlkl. A nigriai kormny rgta gri az olajban gazdag tartomnyok fejlesztst, 2000-ben kln ezzel foglalkoz bizottsgot is fellltottak, de mg ennek egyik vezetje is azt mondta: a trsg problmihoz kpest jelentktelen eredmnyeket tud elrni az olajcgek bevtelnek 3 szzalkt a kltsgvetstl rkez 235 milli dollrral kiegszt testlet. St, elfordul, hogy semmilyet. A programot tmogat pnzek ugyanis sokszor hnapokat ksnek, mskor meg egyltaln nem rkeznek meg.
Radsul nyelik a pnzt a korrupcis csatornk is. A Time szerint szzmillikban mrhet az az sszeg, ami az olajcgek kimutatsaiban befizetett adknt jelenik meg, a tartomnyi vagy kzponti kltsgvetsekbl azonban mr szrstl brstl hinyzik.
De mg maguk az olajcgek is elkesert kpet festenek a Niger-delta helyzetrl. Hiba lltjk azt a trsgben dollrmillirdokat befektet cgek - van itt zeme tbbek kztt a Chevronnak, az Agipnak s az Exxonnak is -, hogy a krnyezeti krok nagy rszrt a vezetkeket felrobbant, olajfinomtkat tmad fegyveresek a felelsek. A trsg legnagyobb termeljnek szmt Shell egy 2004-es jelentsben gy rtkelte a helyzetet, hogy a Niger-delta "keveset lt az elnykbl".
Fegyverek nyelvn
Pedig a brit cg kln akcitervet ksztett a krnyezeti krok cskkentsre, iskolaptsre, helyiek kikpzsre, egszsgkzpontok ltestsre, csak tavaly 80 milli dollrt klttt fejlesztsekre. A BBC szerint azonban a befektetseket flig elkszlt krhzak, resen kong iskolk jelzik, a pnz jelents rsze sosem tallja meg a rszorulkat.
A fegyveres bandk pedig gyesen hasznljk ki a vidk 20 millis lakossgnak egyre nvekv elgedetlensgt. A konfliktusfigyelssel foglalkoz Internationa Crisis Group (ICG) nev szervezet szerint a fegyveres akcik egyre nagyobb tmogatst lveznek, sokan mr gy tekintenek az emberrablsokra, robbantsokra, mint az elnyomk elleni szabadsgharcra s ez rezheten felbtortja a fegyvereseket is.

A kvetkez hnapok pedig nem grnek semmi jt. Az egyik legnagyobb szervezet, a Mend (Movement for the Emancipation of the Niger Delta - Mozgalom a Niger-delta felszabadtsrt) vres akcikat helyezett kiltsba a hten esedkes nigriai OPEC-tallkoz idejre, az ICG szerint azonban az igazi feszltsgeket a jv tavaszra kirt vlasztsok sztjk.
Egyre tbb a gyans szvetsg, sok politikus igyekszik magnak kisajttani a fegyveresek cljt, azaz a tartomny olajkincsei feletti ellenrzs visszaszerzst, a korrupci letrst. Vagy pp az egyelre kevesek ltal tmogatott, de egyre npszerbb teljes fggetlensg kivvst. Az indulat nagy rsze a vezet posztokat elfoglal kormnyprt, a People's Democratic Party s Olusegun Obasanjo elnk ellen irnyul. Egy milicista szerint a jelenlegi helyzet nagyon egyszer. A kormny tagjai az elmlt vekben bizonytottk, hogy "a szavakbl nem rtenek. Ht akkor majd taln megrtik a fegyverek nyelvt".
Sling Gerg
[origo] |