Cikkek : 70 év után hazatér a legendás akszúmi obeliszk |
70 év után hazatér a legendás akszúmi obeliszk
2006.06.17. 00:42
Forrás: Jelenkor · 2005. április 12.
70 év után hazatér a legendás akszúmi obeliszk Jelenkor · 2005. április 12.
Kirobbanó nemzeti büszkeséggel ünneplik az etiópiaiak ezen a héten az Axumi obeliszk várva várt hazatérését. A hatalmas, 3. századi temetkezési sztélét csaknem hetven éve hurcolták el zsákmányként az olasz fasiszták. Évtizedekig tartó marakodás után az emlékmű első, 160 tonnás gránit darabja (a háromból) szerdán érkezik meg Addisz Abebába Rómából, ahol örömteli fogadtatásban lesz része.
"Most már büszkeséggel lélegezhetünk, és méltósággal járhatunk, mert itt lesz velünk újra kulturális identitásunk és kincsünk” – mondta egy 56 éves axumi lakos
"Örülök, hogy végre tényleg hazaindították” – mondta a 65 éves szintén axumi lakos.
"Ez egy áldás, hogy végre megmutathatjuk a gyermekeinknek, amiről beszéltünk” – folytatta. „Megérinthetik, és ténylegesen átélhetik, amiről annyit meséltünk”
Axumban hatalmas sátrakat állítottak, amelyekben három napig fognak ünnepelni, és több mint 90 zenész fog fellépni. Szerdán pedig az etiópiai miniszterelnök, Meles Zenawi is részt vesz a rendezvényen.
Az obeliszket hódítási zsákmányként Mussolini parancsára vitték a fasiszták 1937-ben Rómába, amikor megpróbálta gyarmatosítani az országot, amely azóta is büszke az ellenállásra.
Az obeliszk a legszebb a több mint 100 kő monolit közül, amelyek valaha Axumban álltak, az ókori Axumita királyság fővárosában, Shába királynő feltételezett születési helyén. Az ie. 3. században Mani, a perzsa filozófus a világ négy leghatalmasabb királyságai között sorolta fel Axumot, Róma, Kína és Perzsia mellett.
A mai Etiópia északi csücskében elhelyezkedő Axum felemelkedését vörös-tengeri kikötőjén át exportált természeti kincseinek köszönhette. A kereskedelemből profitálva, Axum domináns hatalommá vált a Vörös-tenger körzetében, és Bizánc egyik legfőbb szövetségese lett.
Keresztény párbeszéd
A Bizánccal való kulturális kapcsolat eredményeképp Axum elitje görögül is megtanult, valamint görög betűs feliratok jelentek meg a városban, és isz. 325 körül Ezana király felvette a keresztény vallást.
Ezana a félholdat és a korong motívumot kereszttel cserélte le Axum pénzérméin, és megalapozta a keresztény térítéseket egész Etiópiában.
Ő emeltetett számos obeliszket – egy méterestől akár a harminc méteresig - az arisztokrácia tagjainak temetési szertartásaihoz.
Bonyolult faragványok
A Rómából hazatérő kő valószínűleg az Ezana király készíttetett sztélék közé tartozik. Ezek az obeliszkek nemcsak hatalmas méreteik miatt jelentősek, hanem bonyolult dekorációik révén is.
A kőfaragványok egy többemeletes épület ablakait és gerendáit szimbolizálják, a legnagyobb ezek közül 13 emelet magas.
Az oszlopok alján álajtók találhatóak, néhányon faragott díszítés, és lakat is található, amely azt a látszatot kelti, hogy a tömör kődarabok tulajdonképpen épületek.
Axum a 6. századig virágzott. A Szasszanida perzsa birodalom és a muszlim arab hódítások elvágták a várost nemzetközi kereskedelmi hálózatától, és a többi keresztény országtól. Mégis, hosszú évszázadokkal a politikai és gazdasági hanyatlása után is, Axum maradt az a hely, ahol Etiópia császárait megkoronázták.
Azzal is megőrizte presztízsét, hogy Etiópiában a kereszténység szülővárosának és központjának számít, amelyet a helyi legenda továbbfejlesztett I.Menelik király történetével, aki eszerint Shába királynőjének és Salamonnak a fia volt, és aki a szövetség ládáját Jeruzsálemből Axumba vitte.
Néhányan úgy hiszik, a frigyláda ma is itt van, egy 1965-ben Hajlé Szelasszié, az utolsó etióp császár parancsára építtetett kis templomban, aki a hagyomány szerint maga is Salamon király leszármazottja.
A 2500 éves, 24 méter magas obeliszk több mint hatvan éven keresztül vita tárgya volt Addisz Abeba és Róma között. Etiópia azzal vádolta Olaszországot, hogy szándékosan húzza-halasztja az 1947-es megállapodást, miszerint az obeliszk visszakerül a helyére
Egészen múlt évig, amikor az olasz szakértők szétszedték és felkészítették a régóta halogatott hosszú útra, az obeliszk a FAO római székhelye előtti téren állt. A 7 millió dollárra rúgó szállítási költséget az olasz kormánynak kell állnia, a maradék két részt pedig április 23-ig kell Axumba szállítania.
A fővárosban, ahol az Etióp Kulturális Miniszter, Teshome Toga bejelentette az obeliszk visszatérését, szintén nagy izgalom volt érzékelhető annak ellenére, hogy vannak afféle aggodalmak, miszerint az egész ünnepséget a kormány a következő hónapban esedékes választások kiaknázására akarja felhasználni.
"Az etiópiai nép már oly régóta és erősen kívánja az obeliszk visszatérését, és hogy a folyamatos, hosszan tartó küzdelem után visszakapják örökségüket” – mondta Teshome visszautasítva a feltevést, hogy politikai céljaik vannak az ünnepséggel.
"Rég óta dolgozunk az obeliszk visszatérésén, és az, hogy a két esemény egy időben kerül megrendezésre, szimpla véletlen egybeesés.” – mondta.
A legtöbben úgy tűnik, elfogadták a magyarázatot, és nagy várakozásokkal teli készülnek az obeliszk első darabjának fogadására és az ünneplő fesztiválra.
Mail & Guardian
|